Lato to czas, w którym eksponujemy nasze stopy. Japonki, odkryte buty czy sandały wydobędą ich piękno, jednak nie możemy zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Skóra sto powinna być miękka, a paznokcie u nóg – wypielęgnowane i muśnięte kolorowym lakierem. Sprawdź, jak przeprowadzić domowy pedicure.
Pozbądź się odcisków i nagniotków
Skóra na stopach ma tendencję do szybkiego przesuszania. Zbyt mała ilość gruczołów łojowych, sprawia, że na grubej skórze pięt pojawiają się pęknięcia, które mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Nosząc zbyt ciasne buty efektem będą odciski i nagniotki, które trzeba usunąć. Zrogowaciała skóra przybiera formę bolącego stożka, który wbija się w skórę. Usunięcie nagniotka nie jest tak łatwe, dlatego najpierw odpowiednio wymocz stopy, a następnie na bolące miejsce naklej plaster na odciski. Ten zawiera specjalną substancję, która zmiękczy nagniotek. Po upływie 3 dni odklej plaster i wygładź skórę za pomocą tarki. Jeśli rdzeń nadal pozostaje, najlepiej powtórzyć jeszcze raz zabieg lub udać się do lekarza specjalisty.
Namocz stopy
Zabieg rozpocznijmy od właściwego wymoczenia nóg. Do ciepłej wody najlepiej dosypać aromatyczną sól kosmetyczną – zadziała odświeżająco, a do tego ujędrni skórę oraz zmniejszy obrzęki. Najlepsza do tego zabiegu będzie sól pochodząca z Morza Martwego, która jest wyjątkowo bogata w składniki mineralne. Jeśli jednak nie masz pod ręką specjalnej soli użyj tej kuchennej lub stwórz aromatyczną kąpiel dla stóp dodając do wody olejek arganowy lub kilka kropel żelu pod prysznic. Stopy najlepiej moczyć do 15 minut, by zmiękczyć naskórek i przygotować go do dalszych zabiegów. Możemy także skorzystać z masażera do stóp, który pozwoli na odprężenie i relaks. Właściwości wibracyjne poprawią ukrwienie skóry, a nasadka masująca rozluźni mięśnie.
Czas na wygładzanie
Po osuszeniu najlepiej odsunąć skórki patyczkiem, a rozmiękczony naskórek usunąć za pomocą odpowiedniego pilingu lub tarki do stóp. Piling jest wzbogacony w drobinki pumeksu oraz pachnące olejki, które wygładzają skórę i odżywiają ją. Dawniej korzystano z pumeksu, jednak lepiej unikać tego rozwiązania, ponieważ na porowatej strukturze osiadają się bakterie, które następnie wcieramy w skórę. Po osuszeniu stopy należy nawilżyć. Półki sklepowe uginają się od kremów odżywczych przeznaczonych dla stóp, dlatego z łatwością coś wybierzesz.
Nadaj kolor paznokciom
Gdy skóra jest nawilżona i gładka zajmij się paznokciami. Kąpiel je zmiękczyła, dlatego łatwo je przytniesz. Najlepsze będą cążki z zaokrąglonymi ostrzami, ponieważ w odróżnieniu od nożyczek nie powodują pękania płytki. Obcinając paznokcie zwróć uwagę na ich długość. Nie mogą być zbyt blisko skóry, ponieważ spowoduje to ból, a w krytycznych przypadkach pojawi się krew. Boki płytki przetrzyj pilnikiem, by je odrobinę zaokrąglić, ale tak by nie wrastały w ciało. Gdy paznokcie będą wyrównane nałóż na nie warstwę przeźroczystego podkładu, który odżywi paznokcie, a także będzie bazą pod kolor. Następnie pomaluj paznokcie rozpoczynając pociągnięcia od nasady do samego końca. Możesz zrobić lekki manicure francuski lub wykorzystać jaskrawe kolory, które są przebojem tego lata.
|