Jaką kurtkę męską wybrać na zimę?

0
370

W doborze odzieży męskiej zimowej uwidaczniają się dwa główne kryteria – moda oraz praktyczność. Gdy zbliża się sezon, można zaobserwować nasilenie zainteresowania długoterminowymi prognozami pogody, dzięki którym mniej więcej dobiera się rodzaj ubrania do przewidywanej temperatury. Dzisiejsza moda męska pozwala na połączenie obu wymienionych kryteriów, co wdrażają zwłaszcza znani i lubiani producenci odzieży męskiej; ich oferty zawierają bardzo różne propozycje, dzięki czemu trudność wyboru np. kurtki sprowadza się jednoznacznie do określenia własnych preferencji.

Co ma do tego moda?

Chociaż większość panów wciąż wypowiada się o modzie z pewnym lekceważeniem, ich świadomość w zakresie znaczenia odpowiedniego ubioru stale rośnie i coraz chętniej zwracają uwagę na łączenie funkcjonalności z modną estetyką. Tę właściwość podejścia wykorzystuje producent odzieży męskiej, oferując stylowe i atrakcyjne ubrania zachowujące też inne liczące się dla mężczyzn zalety: wygodę, łatwość prania i prasowania, niewielką wrażliwość na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne, itd. Wymienione cechy są tym bardziej ważne, gdy chodzi o zimową odzież męską. Trudno wyobrazić sobie kurtkę pozbawioną wygodnych zapięć, kieszeni, zbyt cienką na tę porę roku, mało komfortową przy noszeniu (ale bardzo modną), która byłaby chętnie kupowana. Bardziej prawdopodobne jest już dokonanie zakupu ubrania o niskich walorach estetycznych, ale doskonale zabezpieczającego przed chłodem i wiatrem. Na szczęście nietrudno jest pogodzić jedno z drugim i kupić kurtkę idealną. Podjęcie optymalnej decyzji ułatwia, praktykowana dosłownie wszędzie, możliwość dowolnie długiego mierzenia pasujących ubrań. Przeważnie panowie nie lubią tego, ale w sytuacji konieczności znalezienia efektywnej odzieży zimowej będą gotowi na poświęcenie niezbędnego czasu.

Właściwy wybór

Jak w przypadku każdej innej odzieży męskiej, wybór kurtki uzależnić należy w pierwszej kolejności od wymiarów sylwetki – w kurtce trzeba czuć się jak najbardziej swobodnie, co jest szczególnie ważne dla panów aktywnych (zarówno zawodowo, jak i uprawiających sporty czy dużo spacerujących). Należy wziąć pod uwagę to, że zimą ogół ubrania jest ilościowo większy i cieplejszy, więc przymiarka kurtki powinna odbyć się z uwzględnieniem możliwych warstw odzieży znajdujących się pod nią. Nie ma sensu kupowanie zbyt dopasowanej czy też pozornie idealnie leżącej kurtki, ponieważ najprawdopodobniej będzie ona ograniczała możliwości w zakresie modyfikacji pozostałych części stroju.

Niezależnie od rodzaju kurtki (odzież męska bywa elegancka, sportowa, nowoczesna, klasyczna…), pewne jej elementy będą powtarzały się w każdym z dostępnych modeli, inne natomiast mogą być znakiem rozpoznawczym danego producenta odzieży męskiej lub innowacyjnym dodatkiem, który jednym się spodoba, a innym niekoniecznie. W kurtkach bardzo typowym rozwiązaniem jest zapięcie – praktycznie nie spotyka się tego ubrania w wariacji pozbawionej zapięcia. Ponieważ kurtka na zimę najprawdopodobniej będzie używana podczas niskich temperatur, chłodnych wiatrów i opadów śniegu, zapięcie powinno pozwalać na uzyskanie szczelnej ochrony. Z tego powodu większość producentów odzieży męskiej preferuje zamek błyskawiczny, ewentualnie z możliwością przesłonięcia (tu już występuje najczęściej regulacja rzepami bądź klasyczne guziki). Zamek można zapiąć pod szyję. Kurtka przewidziana na bardzo mroźną i śnieżną zimę może mieć dodatkowe zabezpieczenie u góry w postaci kołnierza, przechodzącego w kaptur, który da się dopasować do panujących warunków atmosferycznych za pomocą zapięcia i troczków.

Do zadań specjalnych

Oprócz typowych, modnych w danym sezonie linii odzieży męskiej, w sprzedaży pojawiają się też ubrania przeznaczone dla panów o konkretnych wymogach i potrzebach. Czasami kurtka musi pasować do reguł określanych przez zakład pracy, czasami powinna stanowić odpowiednią ochronę w ekstremalnie niskiej temperaturze, czy też ma być doskonałym wyborem dla sportowca ćwiczącego regularnie nawet podczas mrozów. Wybór takiej kurtki bywa trudniejszy, niż w przypadku zwykłej, jednak część producentów odzieży męskiej specjalizuje się w danym rodzaju bądź zawsze wyodrębnia tego typu propozycje jako element kolekcji sezonowej. Kryteria istotne przy podejmowaniu decyzji mogą całkowicie pomijać kwestie modowe, stąd ogromnie ważną okazuje się rola producenta, który właściwie dobiera kolorystykę, fason i dodatki. Dla klientów w takich przypadkach najbardziej liczy się funkcjonalność; bywa, że najważniejszy jest materiał – najlepiej nieprzemakalny – tworzący zewnętrzną powierzchnię kurtki, sposób zapinania, dodatkowe elementy ochronne, odpinane rękawy (wciąż zdarzają się w niektórych modelach), itd. Niektórzy panowie trafiają do sklepów w poszukiwaniu kurtki ciepłej, a jednocześnie jak najlżejszej, inni szukają eleganckich, materiałowych, trochę przypominających płaszcz, jeszcze inni stawiają na minimalizm i chcą kupić taką kurtkę, która wystarczy na każdą pogodę i do tego będzie „łatwa w obsłudze” (prosta do włożenia i idealna do regularnego prania).

Materiały do artykułu udostępniła firma Repablo – polski producent odzieży męskiej

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ