Kokosowy czy palmowy? Naturalne olejki w pielęgnacji włosów

0
Kokosowy czy palmowy? Naturalne olejki w pielęgnacji włosów

Pierwsze nasze zetknięcia z olejami mogą być trudne. Zwłaszcza że olejków o podobnych właściwościach jest bardzo wiele i nie do końca wiemy, jak użyć ich do pielęgnacji włosów. Jakie są różnice między olejem palmowym a kokosowym? Sprawdźmy.

Oba wytłaczane są z owoców palm. Oba przypominają swoją konsystencją kremowe masło. Oba zawierają zdecydowanie więcej kwasów tłuszczowych nasyconych. Naturalny olejek kokosowy i olej palmowy są do siebie bardzo podobne. Jednak jest między nimi wiele różnic, które warto znać, zwłaszcza gdy chcemy sięgnąć po któryś z tych olejków jako naturalny zamiennik dla kosmetyków.

Olejek kokosowy – charakterystyka

Bardzo popularny składnik kosmetyków do ciała i włosów. Często wykorzystywany do robienia maceratów roślinnych ze względu na swoją dużą stabilność. Olejek kokosowy wytłacza się z kopry, czyli miąższu orzecha kokosowego. Najlepszy jest tłoczony na zimno i nie poddawany rafinacji. W temperaturze pokojowej olejek kokosowy ma białą, maślaną postać. Rozpuszcza się w lekko podwyższonej temperaturze np. w kontakcie ze skórą.

Jak działa olej kokosowy?

Ze względu na swoje właściwości zdecydowanie lepiej sprawdza się na włosach zdrowszych, o niższej porowatości. Dostarcza im odpowiednią ilość witamin i minerałów, ochrania przed słońcem i zapobiega nadmiernej utracie nawilżenia. Świetnie sprawdza się jako olejek do zabezpieczania końcówek, a nałożony na skalp łagodzi podrażnienia i wzmacnia cebulki włosów.

Olej palmowy – najważniejsze informacje

Z kolei olej palmowy wytłaczany jest z pestek lub miąższu owoców palmy oleistej, nazywanej inaczej olejowcem gwinejskim. To zupełnie inna roślina. Dużo częściej wykorzystuje się go do produkcji żywności, choć można natrafić także na olejek palmowy w niektórych kosmetykach. Łatwo odróżnić go od oleju kokosowego, ponieważ ma podobną konsystencję, ale dużo bardziej intensywny kolor. Olej palmowy zazwyczaj jest pomarańczowy.

Jeśli już wykorzystuje się olej palmowy w pielęgnacji, to raczej jako składnik regulujący wydzielanie sebum. Dlatego częściej dodawany jest do kosmetyków do ciała, aniżeli szamponów lub odżywek na włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj