Kosmetyki naturalne – czy warto dla nich zrezygnować z syntetycznych?

0
425

Moda na eco dociera również do przystani o nazwie „uroda”. Coraz częściej na półkach w drogeriach możemy znaleźć kosmetyki naturalne i ekologiczne. Skąd ich popularność? Jakie zalety mają nad kosmetykami syntetycznymi? Czy faktycznie są od nich droższe?

Natura tkwi w składzie

Zaletą kosmetyków naturalnych jest fakt, że w ich składzie znajdują się produkty i półprodukty pochodzenia naturalnego, w tym roślinne oraz mineralne, a w szczególności ekstrakty z roślin, ziół czy olejki eteryczne. Co nam to daje? Przede wszystkim nie obciążamy skóry szkodliwymi, sztucznymi substancjami, zapewniając jej tym samym odpowiednią pielęgnację i nie zaburzając procesu odnowy. W kosmetykach naturalnych próżno więc szukać sztucznych substancji barwiących czy zapachowych.

Siła tkwi w naturze

Naturalne składniki zawarte w kosmetykach działają trochę jak podanie skórze wędki, a nie ryby. Dzięki nim skóra jest zmuszona do pracy i dostosowania się do warunków, jakie panują. Tym samym skóra wysuszona będzie produkowała więcej substancji odpowiedzialnych za jej nawilżenie, a w przypadku cery tłustej, gruczoły łojowe otrzymają sygnał, że produkcja tłuszczu nie jest już niezbędna, bo skóra jest wystarczająco tłusta. W przypadku kosmetyków syntetycznych, działanie wygląda nieco inaczej – dostarczają one skórze tego, czego jej brakuje, nie zmuszając jej do pracy. Ich odstawienie więc niczego nie zmieni, a nawet pogorszy.

Antyalergiczna natura

Mimo że na początku stosowania kosmetyków naturalnych skóra może reagować różnie, to z czasem przyzwyczai się do organicznych składników. Ta reakcja może być spowodowana np. jednoczesnym stosowaniem kosmetyków sztucznych – składniki obu mogą wchodzić ze sobą w reakcje, dlatego zaleca się odstawienie tych drugich. Kosmetyki naturalne, dzięki swojego składowi, nie uczulają skóry – alergie w tym przypadku zdarzają się bardzo rzadko.

Stacja – kontrola

Kosmetyki naturalne mają jeszcze jedną zaletę – są produkowane według konkretnych standardów, które są skrupulatnie przestrzegane. Zaostrzone normy w tym wypadku nakładają również zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach.

Stacja – przyjazne środowisku

Kosmetyki naturalne są również przyjazne dla środowiska. Ich składniki pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych i organicznych (również jest to ściśle przestrzegane), dzięki czemu mamy pewność, że nie były one sztucznie nawożone. Do tego opakowania kosmetyków naturalnych również są eco – opakowania są oszczędne, szybko rozkładające się lub takie, które można poddać recyklingowi.

A co z ceną?

Ceny kosmetyków naturalnych są wyższe, niż syntetycznych głównie ze względu na składniki, które są w nich zawarte oraz proces ich produkcji. Jednak nie są to ceny horrendalnie wysokie – warto też szukać okazji np. w aptekach internetowych, które często oferują na nie zniżki.

Przygodę z kosmetykami naturalnymi warto rozpocząć stopniowo, wybierając np. te do pielęgnacji skóry rąk lub twarzy. Przetestowanie kosmetyków na konkretnej partii ciała pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy chcemy porzucić kosmetyki syntetyczne w ogóle.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie www.i-apteka.pl/pol_m_Kosmetyki-Ekologiczne-692.ht

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ