Łupież – przyczyny jego powstawania i metody zwalczania

0
Łupież – przyczyny jego powstawania i metody zwalczania

Łupież czyli fragmenty martwego naskórka nie wyglądają zbyt estetycznie na włosach. Może również powodować uciążliwe swędzenie, skóry głowy. Skąd się on bierze? Dlaczego jest taki uciążliwy i trudny do wyleczenia? Jakie środki stosować by się go pozbyć? Na te oraz kilka innych pytań dotyczących łupieżu odpowiemy poniżej.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyn powstawania łupieżu jest kilka, zależnie co jest czynnikiem etiologicznym różne są metody jego zwalczania. Zanim więc sięgniesz po szampon przeciw łupieżowy sprawdź co go wywołało.

Przesuszona skóra– jedna z najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu, problem nasila się zazwyczaj w okresie zimowych, kiedy cała nasza skóra jest znacznie wysuszona, w takich sytuacjach można skorzystać z bogatej oferty szamponów przeciwłupieżowych, więcej na temat jego wyboru znajdziesz w artykule Jak pozbyć się łupieżu i nie zwariować.

Łojotokowe zapalenia skóry – powoduje silne przetłuszczanie się skóry w wyniku którego dochodzi do intensywnego łuszczenia się naskórka. Może występować na brwiach, okolicach uszu, nosa czy też powiek. Bywa czasem wywoływany przez źle dobrany szampon przeciwłupieżowy.

Choroby skóry – łuszczycy, egzemie czy atopowemu zapaleniu skóry, bardzo często towarzyszy właśnie powstawanie łupieżu a walka z nim w takiej sytuacji jest niezwykle trudna.

Reakcje alergiczne – mogą być wywoływane przez związki zawarte w szamponach, kosmetykach pielęgnacyjnych czy farbach do włosów. Jeśli więc pojawi się u Ciebie ten problem postaraj się zminimalizować używanych takich produktów, wykorzystując bardziej naturalne rozwiązania by dbać o swoje włosy, spróbuj również zmienić szampon.

Innymi przyczynami powstawania łupieżu mogą być także różnego rodzaju zakażenia grzybicze, wahania hormonalne, silny stres czy złe nawyki żywieniowe.

lupiez-–-przyczyny-jego-powstawania-i-metody-zwalczania2

Jak walczyć z łupieżem?

Nie zawsze zastosowanie szamponu rozwiąże Twój problem. Szczególnie, że źle dobrany kosmetyk może nasilić jego objawy, na przykład zastosowanie szamponu do suchej skóry przy łojotoku, bądź odwrotnie, może mieć dla Ciebie fatalne skutki. Dbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu, staraj się by w Twojej diecie znalazła się odpowiednia ilość kwasów tluszczowych i omega 3, witamin z grupy B oraz A i E, makroelementów: fosforu, potasu, wapnia i magnezu oraz mikroelementów takich jak: żelazo i cynk.

Naturalne metody zwalczania łupieżu

Środki naturalne, pochodzenia roślinnego są bardzo skuteczną metodą do walki z tym problemem. Bez zbędnych substancji zapachowych, czy konserwujących, nie powodują chemicznych podrażnień. Regularnie stosowane mogą przynieść poprawie już nawet po kilku dniach stosowania.

lupiez-–-przyczyny-jego-powstawania-i-metody-zwalczania3

Olej kokosowy działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki temu usuwa mikroorganizmy, które mogą być przyczyną powstawania łupieżu a jednocześnie nawilża włosy i skórę głowy. Podobny efekt uzyskasz stosując olejki eteryczne np. z lawendy, zimorodka, tymianku, trawy cytrynowej, oregano i drzewa herbacianego, zmniejszają one stany zapalne i leczyć podrażnienia. Można ich używać w połączeniu z oliwą z oliwek. Pamiętaj by nadmiar tych olejów zmyć następnie szamponem.
Ocet jabłkowy działa przeciwgrzybiczo oraz łagodzi świądu, pomoże Ci zwalczyć łupież już po kilku dniach jego stosowania. Należy go rozcieńczyć w stosunku 1:1 z wodą i nałóż taką mieszankę na kilka minut na włosy a następnie spłucz.
Pamiętaj jednak, że w sytuacji, kiedy łupież utrzymuje się zbyt długo a standardowe środki nie pomagają, należy wybrać się do dermatologa by ustalił odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj