Pielęgnuj włosy z czułością.

1
83

Włosy mogą być atutem: czyste, lśniące, sprężyste i miękkie w dotyku. W pięknym kolorze, który odbija światło dając efekt zdrowo błyszczących pasm. Każda z nas może mieć takie włosy, wystarczy odpowiednio o nie zadbać, traktować je z czułością a odwdzięczą się nam wizualnie i dotykowo.

1. Dieta. Pielęgnację zaczynamy od diety. Brak pewnych witamin i minerałów w naszych posiłkach wpływa niekorzystnie na wygląd włosów. Mogą stać się matowe, zacząć nadmiernie wypadać i zbyt szybko przetłuszczać się. Pamiętajmy więc, by jeść produkty zawierające między innymi: cynk (na porost), witaminy z grypy B, witaminy A i E oraz krzem (zapobiega wypadaniu) i miedź (wytwarza melaninę, naturalny barwnik włosa).

2. Mycie włosów. To pierwszy krok do pielęgnacji i niestety zbyt często traktowany po macoszemu. Myjemy włosy niedokładnie, za szybko i nieodpowiednimi szamponami. To błąd. Od właściwego umycia pasm zależy lepsze wchłaniane odżywki czy maski. Tylko dobrze oczyszczone włosy z produktów stylizacyjnych, jak lakier, pasta lub żel, skorzystają z wartości odżywczych maseczki i potem dadzą się łatwo ułożyć. Myjemy włosy raz, a jeśli użyliśmy więcej lakieru i pianki stylizującej warto mycie powtórzyć.

Szampon dobieramy do rodzaju włosa. Przetłuszczające się pasma potrzebują innej pielęgnacji niż włosy przesuszone. Szampony dla dzieci dorośli mogą używać tylko wtedy, gdy ich włosy są normalne, co oznacza, że nie mają problemów z przetłuszczaniem, przesuszeniem, łupieżem czy wypadaniem i nie są farbowane.

3. Odżywki i maski. Tylko włosy bezproblemowe można pozostawić bez odżywki lub stosować szampon z odżywką w jednym. Reszta – czyli większość z nas – bez odżywki się nie obejdzie. Dobrze dobrana odżywka zmiękcza włosy, domyka łuski otwarte po gorącej wodzie, nadaje im blasku, ułatwia rozczesywanie i dostarcza pielęgnujące składniki. Włosy po jej zastosowaniu są gotowe do bezpiecznego wysuszenia i stylizowania.

Maski dają większego kopa odżywczego. Wnikają głębiej we włos dostarczając mu składniki odbudowujące i pielęgnujące. Radzą sobie z trudnymi problemami, jak: przepalone końce, matowe pasma, wypadanie, brak blasku czy sprężystości. Warto korzystać z ich dobrodziejstw choć raz w miesiącu, a jeszcze lepiej dwa razy.

4. Suszenie włosów. Banalna sprawa, jeśli możemy pozostawić włosy same do wyschnięcia. Wtedy nie grozi im gorące powietrze czy rozgrzana prostownica. Nie narażamy ich na wysokie temperatury i ich blask oraz zdrowie pozostają na dłużej. Ale większość z nas korzysta z suszarki, lokówki i prostownicy. Można robić to z głową i ograniczyć do minimum efekt niszczenia pasm. Prawie każda marka kosmetyczna posiada w swej ofercie produkty chroniące pasma przed wysokimi temperaturami. Wystarczy przez rozpoczęciem modelowania na gorąco spryskać, wetrzeć czy wsmarować produkt we włosy i przystąpić do suszenia.  Często te produkty mają dodatkowo zastosowanie modelujące.

Fakt jest taki, że często włosy bez potraktowania lokówką czy prostownicą wyglądają nieestetycznie. Puszą się i nie mają blasku. Suszenie za pomocą suszarko – lokówki lub prostownicy nadaje poślizg, połysk i ujarzmia niesforne końce, pozostawiając włosy gładkie i błyszczące.

[highlight color=”eg. yellow, black”]Ważne: przy każdej czynności związanej w pielęgnacją włosów podchodźmy do niej spokojnie, z dbałością o szczegóły. Nie szarpmy ich przy czesaniu, nie skąpmy im odżywi, nie masujmy za mocno podczas mycia i przede wszystkim nie róbmy im wściekłego tarcia ręcznikiem po umyciu. Poplączą się tylko, łuski pootwierają i cały blask i miękkość jaką uzyskaliśmy dzięki umyciu oraz nałożeniu odżywi szlag trafi. Przecież żadna z nas nie traktuje tak swojej twarzy?[/highlight]

Włosy zadbane, twarzowo przycięte, w kolorze pasującym do naszej karnacji potrafią zdziałać cuda: odejmują nam lat, poprawiają urodę, podkreślają piękne rysy, dodają odwagi i pewności siebie. Dbajmy o nie z czułością, a drobny pryszcz czy dodatkowa zmarszczka nie będą zauważalne, gdy wzrok innych będzie przyciągać nasza wyjątkowa fryzura.

Jak dbać o włosy
Jak dbać o włosy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ