Co jest przyczyną łysienia telogenowego i jak wygląda leczenie tego schorzenia?

1
750

Łysienie telogenowe jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to choroba prowadząca do przerzedzania się owłosienia na głowie, której przyczyną jest zwykle długotrwałe napięcie nerwowe, chroniczny stres, poród, niedobory żelaza bądź cynku czy też poród. Jak rozpoznać objawy choroby? Czy istnieją metody zatrzymania procesu łysienia?

Fazy wzrostu włosów a ich wypadanie

Włosy ludzkie nie rosną w sposób ciągły, ale zgodnie z określonymi fazami rozwojowymi. Nasze mieszki włosowe są rozmieszczone na skórze głowy w sposób przypadkowy, a ich rozwój podzielony jest na fazy. Pierwszą fazą jest okres wzrostu, czyli anagen. W fazie tej znajduje się około dziewięćdziesięciu procent włosów u zdrowego człowieka. Żywotność włosa oscyluje średnio w granicy od trzech do sześciu lat, gdzie w pierwszej fazie obserwuje się najszybszy podział macierzy włosa. Faza przejściowa, czyli katagen obejmuje zwykle do jednego procenta włosów, a faza spoczynku, czyli telogen to od dziesięciu do dwudziestu procent włosów owłosionej skóry głowy. Okres spoczynku trwa średnio od dwóch do czterech miesięcy. Podczas tej ostatniej fazy włos staje się coraz słabszy, jego wzrost zostaje zahamowany i w rezultacie dochodzi do jego wypadnięcia. U zdrowego człowieka na jego miejscu pojawia się wkrótce nowy włos. Jest to ciągła i chroniczna wymiana włosów. Codziennie wypada nam około stu włosów podczas ich czesania czy mycia, co stanowi zaledwie niewielki procent ogólnej liczby włosów na skórze naszej głowy, więc nie ma czym się martwić.

Jednak w przypadku wzrostu ilości wypadających włosów, powinniśmy dokładniej obserwować pojawiające się zmiany. Może się okazać, że przyczyną nadmiernej utraty owłosienia na skórze głowy jest łysienie czy też inne schorzenie. Konieczna jest wizyta u trychologa, który bez problemu jest w stanie określić przyczynę problemów ze skórą głowy i włosami. Dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań uzyskamy wyniki pozwalające dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Przyczyny wypadania włosów

przyczyny-wypadania-wlosow-drtrycholog-gdansk

infografika z serwisu drtrycholog.pl – Trycholog dermatolog z Gdańska

Objawy łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe charakteryzuje się ogólnym przerzedzaniem owłosienia skóry głowy. Dochodzi do zmniejszenia się ilości włosów na niemal całej powierzchni. Coraz więcej kosmyków znajdujemy na poduszce po nocnym wypoczynku, coraz więcej ich zostaje na szczotce czy grzebieniu. Łysienie telogenowe może pojawiać się epizodycznie bądź też może występować przewlekle. Jeśli chodzi o czas trwania schorzenia, to zależy to od przyczyny, która wywołała owy stan chorobowy. Chociaż coraz więcej włosów przechodzi w stan spoczynku, to nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, więc włosy nadal odrastają. Niestety są one bardzo krótkie. W niektórych przypadkach łysienie telogenowe dotyka nie tylko owłosienia skóry głowy, ale całego ciała. Można więc zaobserwować znacznie mniejszą ilość owłosienia pachowego czy też owłosienia kończyn. Często przerzedzają się także brwi.

Przyczyny łysienia telogenowego?

Najczęstszymi przyczynami łysienia telogenowego są długotrwałe napięcie nerwowe, stres psychiczny, przyjmowanie niektórych leków, niedobory witamin i minerałów, zaburzenia wchłaniania, zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby ustrojowe, zatrucie metalami ciężkimi, zabieg operacyjny, poród, zakażenie wirusem HIV

Metody leczenia telogenowego łysienia

Podstawą jest zawsze usunięcie przyczyny nadmiernie wypadających włosów. W większości przypadków rozpoznanie choroby i postawienie prawidłowej diagnozy, a następnie wyeliminowanie źródła problemu przyczynia się do odrastania włosów. Na podstawie wyników badań trycholog może podjąć właściwe leczenie choroby. Uzupełnienie niedoborów czy też uregulowanie zaburzonej gospodarki hormonalnej jest kwestią kluczową. Można także wesprzeć się środkami dostępnymi bez recepty, czyli najróżniejszymi szamponami, odżywkami i tabletkami przeznaczonymi dla osób borykających się z problemem nadmiernie wypadających włosów. Na poprawę kondycji włosów sprawdzą się kompleksy witaminowo-mineralne zawierające witaminy z grypy B, A, C, E oraz minerały – cynk i selen. Poleca się też wyciągi ze skrzypu polnego, pestek winogron oraz zielonej herbaty.

Zapisz

1 KOMENTARZ

  1. Jezeli mamy do czynienia z calkowita utrata wlosow lub zmianami ograniczonymi do jednego miejsca na glowie, przyczyna najprawdopodobniej nie jest lysienie telogenowe ale inne schorzenie. Cecha charakterystyczna lysienia telogenowego jest to, ze ubytek wlosow ma miejsce nie tylko na glowie, ale dotyczy takze brwi czy pozostalych czesci ciala jak np. owlosienie pachowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ