Rodzaje antykoncepcji – tabletki, plastry i inne metody

0
Rodzaje antykoncepcji – tabletki, plastry i inne metody

W dzisiejszych czasach kobiety mają bardzo szeroki wybór odpowiedniej dla siebie metody antykoncepcji. Zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą to wyraz pewnej odpowiedzialności i przezorności. Świadomość Polek o antykoncepcji z roku na rok wzrasta dzięki skutecznej edukacji. Jesteś osobą aktywną seksualnie i zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj antykoncepcji wybrać? Na co najlepiej się zdecydować? – tabletki, plastry antykoncepcyjne, żele, a może kalendarzyk?

Współczesne metody zapobiegania ciąży można podzielić na kilka grup. Główne rodzaje antykoncepcji dla kobiet to: hormonalne, mechaniczne, chemiczne oraz naturalne. Czym się one charakteryzują i jaka jest ich skuteczność?

Rodzaje antykoncepcji – antykoncepcja hormonalna

Jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Polega ona na dostarczeniu do organizmu sztucznie wytworzonych hormonów, które hamują owulację i nie pozwalają plemnikom przedostać się do komórki jajowej. Obecnie istnieje kilka metod antykoncepcji hormonalnej. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • tabletki antykoncepcyjne – chyba najczęściej stosowana metoda antykoncepcji hormonalnej. Bardzo skuteczna i wygodna w użyciu. Wyróżniamy dwa rodzaje pigułek chroniących przed ciążą – jednofazowe i dwufazowe. Zażywanie tabletek musi być jednak systematyczne (w przeciwnym razie mogą okazać się nieskuteczne). Przed rozpoczęciem kuracji wymagane jest zrobienie wszystkich podstawowych badań lekarskich, mających na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań;
  • plastry antykoncepcyjne – wygodne w stosowaniu i równie skuteczne, co tabletki;
  • zastrzyki antykoncepcyjne;
  • implanty – wstrzykiwane pod skórę pręciki, które wydzielają odpowiednie dawki hormonów. Metoda skuteczna, ale droższa od pozostałych. Działa przez ok. 5 lat, po czym należy usunąć implanty.

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna i w przypadku tabletek lub plastrów łatwa w użyciu. Może czasem dawać jednak niepożądane działania, które natychmiastowo powinny być zgłoszone lekarzowi.

Rodzaje antykoncepcji – metody mechaniczne

Metody mechaniczne to takie, które nie wymagają od kobiety zażywania żadnych środków hormonalnych i polegają na zatrzymaniu plemników przed zapłodnieniem komórki jajowej za pomocą drobnych „gadżetów”. Najpopularniejszym przykładem tego rodzaju antykoncepcji są prezerwatywy. Trudno nazwać je jednak metodą przeznaczoną dla kobiet. Wśród tych znajdują się za to kapturki dopochwowe, błony oraz specjalne prezerwatywy dla kobiet. Wszystkie te metody są dość skuteczne w zapobieganiu ciąży. Warto jednak pamiętać, że tylko tradycyjna prezerwatywa zakładana na męski członek, chroni kobietę przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rodzaje antykoncepcji – metody chemiczne

Metody chemiczne to inaczej stosowanie różnych preparatów, które mają za cel nie doprowadzić do zapłodnienia komórki jajowej. Ich użycie jest niezwykle proste – na około kilkanaście minut przed stosunkiem należy zastosować dany środek wg instrukcji. Najpopularniejszymi chemicznych metod antykoncepcji są żele plemnikobójcze, pianki oraz globulki. Ich skuteczność nie należy jednak do najwyższych, a bardzo często doprowadzają one również do wystąpienia reakcji alergicznych.

Rodzaje antykoncepcji – metody naturalne

Przed ciążą można się także uchronić bez żadnych chemicznych, hormonalnych lub mechanicznych wspomagaczy. Metody naturalne polegają na bacznym obserwowaniu swojego organizmu i na tej podstawie wywnioskowaniu, w które dni nie dojdzie do zapłodnienia. Ustalenie dni płodnych i niepłodnych to najstarsza metoda antykoncepcyjna. Pomocne z pewnością dla jej zwolenniczek będzie prowadzenie kalendarzyka, mierzenie temperatury ciała i obserwacja wydzielanego z pochwy śluzu. Warto jednak pamiętać, że z metod naturalnych powinny korzystać tylko te kobiety, które mają regularny cykl miesiączkowy. Tzw. kalendarzyk to również najmniej skuteczna metoda zapobiegania ciąży.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł przygotowano w oparciu o kobieta.wp.pl/kat,26355,title,tabletki-antykoncepc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj