Zatrzymaj kolor we włosach.

0
272

Włosy farbowane, świeżo po nałożeniu farby wyglądają najlepiej. Są błyszczące, odcień jest soczysty, kolor mieni się w pełnej krasie. I pragniemy, by tak pozostało do kolejnego farbowania, czyli minimum przez miesiąc. Ale niestety: kolorek ucieka i to często bardzo szybko. Od czego to zależy? Jakie czynniki wpływają na blaknięcie farbowanych włosów?

Po pierwsze: kondycja naszych włosów. Im bardziej zaniedbane, cechujące się szorstką łodygą, tym szybciej kolor będzie się wypłukiwał. Odstające łuski włosa nie zatrzymują koloru wewnątrz i po kilku kąpielach szamponem pozostaje tylko 50-60% początkowego natężenia koloru.

Po drugie: źle dobrane kosmetyki. Szampony i odżywki stworzone specjalnie do włosów farbowanych mają za zadanie wygładzenie łodygi, spowodowanie przylegania pojedynczych łusek. Delikatnie nabłyszczają, by rozświetlić kolor i powinny być delikatniejsze, inaczej silna substancja myjąca szybciej pozbawi pasma koloru. Preparaty takie zawierają także filtry UV, które chronią kolor przed spłowieniem od słońca. Gdy nie będziemy używać kosmetyków do włosów z serii przeznaczonej do pasm farbowanych, liczmy się z tym, że kolor długo nie zagości na naszej głowie.

Po trzecie: styl życia. Jeśli jesteśmy zawodowymi pływaczkami lub mieszkamy w strefie klimatycznej gdzie słońce świeci mocno przez cały rok to lepiej zrezygnujmy z koloryzacji. Ewentualnie tylko blondy będą miały sens. Wypłukujący się jasny kolor nie wygląda tak źle, jak np. rudy czy czarny. Trenując w chlorowanej wodzie kilka razy tygodniu nie ma szans, by kolor utrzymał się na włosach. Konieczna byłaby częstsza  koloryzacja, a to oznacza szybkie zniszczenie włosa, który i tak już jest podrażniany chlorem i wymaga specjalnej pielęgnacji.

wlosy-farbowane (1)

Co zrobić by zatrzymać kolor na dłużej?

  • Właściwa pielęgnacja – dbajmy o odżywianie i nawilżanie włosów. Zdrowy włos dłużej utrzyma kolor. Maseczki wygładzające spowodują, że światło lepiej będzie odpijać się od powierzchni włosa i efektem będą lśniące piękne pasma.
  • Produkty pielęgnacyjne przeznaczone do włosów farbowanych – decydując się na farbę od razu zakupmy kosmetyki przeznaczone do koloryzowanych włosów. Dostarczymy im wtedy właściwą dawkę nawilżenia, natłuszczenia i łuski zostaną wygładzone.  Farba dłużej utrzyma się we włosach.
  • Filtry UV – pamiętajmy, by szampony i odżywki zawierały filtry UV, które ochronią włosy przed spłowieniem na słońcu. Latem warto dodatkowo spryskiwać czuprynę ochronnym sprayem z dużą dawką filtrów, szczególnie jeśli przebywamy na plaży lub cały dzień na dworze.
  • Korzystajmy z suchych szamponów – suchy szampon pozwoli na dodatkowy dzień bez mycia. Jak wiadomo im częściej myjemy włosy tym szybciej pozbywamy się koloru.
  • Myjmy włosy  w letniej wodzie – ciepła czy gorąca woda rozpulchnia włos i unosi łuski. Efektem jest wypłukiwanie farby. Myjąc w letniej wodzie, a na koniec spłukując zimną, przedłużamy żywotność koloru na głowie.
  • Nie pocieramy silnie ręcznikiem – silne wycieranie włosów ręcznikiem niszczy je i uszkadza. A to właśnie zdrowe i przylegające do łodygi włosa łuski są gwarancją dłużej utrzymującego się koloru.
  • Maski i pianki koloryzujące – w sklepach lub u fryzjera możemy zaopatrzyć się w rewelacyjne odżywki koloryzujące bądź pianki. Odżywka/maska bez amoniaku odświeża kolor pomiędzy farbowaniem nadając włosom żywy kolor i piękny połysk. Dodatkowo pielęgnuje pasma. To bardzo dobre rozwiązanie i powinny korzystać z niego szczególnie kobiety rudowłose i czerwonowłose, gdyż te dwa kolory najszybciej tracą blask. Nakładamy ją po umyciu włosów szamponem i trzymamy przez kilka minut, następnie spłukujemy. Warto potrzymać ją nieco dłużej niż zaleca producent, a uzyskamy odcień jak po farbowaniu. Natomiast pianki nakładamy już na umyte i odżywione włosy, tuż przed modelowaniem. Spłukują się one przy następnym myciu. Oba produkty są bezpieczne dla włosów, nie niszczą ich oraz w obu przypadkach trzeba używać rękawiczek ochronnych.

wlosy-farbowane (3)

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ