Skóra na głowie czasem skłonna jest do podrażnień, szczególnie gdy zmieniamy nowy szampon, klimat czy atakuje nas stres.
Ponieważ skóra głowy to jeden z najbardziej unerwionych obszarów ciała, jest ona delikatna i skłonna do podrażnień. Tylko naskórek chroni zakończenia nerwów, jeśli jest on podatny na uszkodzenia, łatwo pojawiają się niepożądane objawy typu: zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie. Istnieje wiele czynników, które źle wpływają na naskórek głowy: suchy strumień powietrza z suszarki, chlorowana woda, energiczne szczotkowanie, nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji a także zła dieta, leki i zaburzenia hormonalne.
Mycie głowy wrażliwca
- Wybieramy szampony i odżywki przeznaczone do wrażliwej skóry głowy. Działają one kojąco, zmniejszają swędzenie i inne dokuczające objawy. Zawarte w nich substancje, jak: gliceryna, chinina, mocznik, cynk odbudowują uszkodzony naskórek i tworzą ochronna warstwę. Co ważne, pozbawione są one drażniących substancji i detergentów, które podrażniają i wysuszają skórę. Dostaniemy je w drogeriach i aptekach.
- Delikatnie myjemy włosy, nie drapiemy i nie szorujemy skóry głowy. Myjąc delikatnie masujemy skórę opuszkami palców.
- Twarda woda z kranu zawierająca dużo żelaza i chloru może powodować podrażnienia. W takim przypadku używamy wody mineralnej do mycia włosów.
- Suszenie tylko ciepłym, a nie gorącym powietrzem.
- Nadwrażliwa skóra nie znosi chemii. Odpada więc rozjaśniane, trwała czy farbowanie. Można farbować włosy tylko delikatnymi farbami bez amoniaku.
- Ograniczamy produkty do stylizacji, które zawierają często alkohol w składni,e wysuszający i podrażniający skórę głowy. Wybierajmy te z serii do wrażliwej skóry.
- Delikatnie wyczesujemy włosy na szczotce, gdyż mocne ciągnięcie nadwyręża cebulki.
- Ostrożnie używamy prostownicy, najlepiej tylko na końce włosów.