Dobrze wykonany demakijaż jest jednym z najważniejszych zabiegów kosmetycznych, jakie kobiety wykonują w domu. Usunięcie pozostałości kosmetyków kolorowych (tuszów, kredek, cieni do powiek), a także oczyszczenie twarzy z brudu, pyłu i kurzu który osiada na niej w trakcie dnia, odtyka pory i pozwala skórze oddychać. Oczyszczona skóra łatwiej przyswaja składniki odżywcze i regeneracyjne zawarte w kremach i maskach na noc. Kto więc chce rano pięknie wyglądać, musi zainwestować w pielęgnację wieczorną.
Jaki kosmetyk do demakijażu będzie najlepszy?
Kosmetyk do wieczornej pielęgnacji trzeba dobierać w zależności od rodzaju makijażu. Jeżeli stosuje się preparaty zmywalne wodą, wystarczą jednofazowe płyny i mleczka. Przy makijażu wykonywanym za pomocą kosmetyków wodoodpornych konieczne są preparaty dwufazowe (należy je zmieszać przed użyciem) lub przeznaczone do usuwania właśnie takiego typu make-up’u. Mają one znacznie silniejsze działanie i z łatwością usuwają kosmetyki kolorowe odporne na wodę. Bardzo często preparaty do demakijażu nie tylko oczyszczają skórę, ale również dbają o jej odpowiednie nawilżenie i łagodzą podrażnienia związane ze stosowaniem obciążających tuszy i cieni. Ostatnim hitem są płyny micelarne, które łączą delikatność dla skóry ze skutecznością działania.
Osoby używające na co dzień szkieł kontaktowych powinny wybierać kosmetyki przeznaczone dla oczu z soczewkami. Co prawda demakijaż robi się już po zdjęciu szkieł (dzięki temu nie ulegają one zanieczyszczeniu), ale czasami zdarza się, że trochę mleczka czy żelu dostanie się przypadkowo do oka. W preparatach przeznaczonych dla nich stosuje się składniki, które nie podrażniają oczu i nie niszczą soczewki w razie kontaktu z nią.
Jak wykonać demakijaż?
Skóra pod oczami jest cienka i łatwo ją podrażnić. Robiąc demakijaż nie należy trzeć okolic oczu płatkiem kosmetycznym (to z pewnością podrażni skórę, a naciąganie jej w różnych kierunkach negatywnie wpłynie na elastyczność – i zmarszczki gotowe). Dobrze nasączony wacik najlepiej przyłożyć na kilka chwil do oka, dając mu czas na rozpuszczenie kosmetyków kolorowych. Cały proces trzeba powtarzać aż do momentu, gdy kolejny płatek kosmetyczny będzie już czysty. Oczy należy później zmyć łagodnym żelem do mycia twarzy lub specjalnymi preparatami do wrażliwej skóry, by usunąć resztki mleczka do demakijażu.
Demakijaż w podróży
Znacznie trudniej zrobić codzienny demakijaż w podróży lub na wyjeździe (np. pod namiotem). Ograniczenie wagi bagażu na lotniskach i plecak, który musimy nosić na plecach w górach sprawiają, że zabiera się jedynie najbardziej potrzebne rzeczy. Dla wyjeżdżających firmy kosmetyczne przygotowały specjalne płatki bawełniane lub delikatne chusteczki, nasączane od razu preparatem do zmywania makijażu. Nie trzeba wozić ze sobą osobno mleczka i wacików – wystarczy zabrać podróżne chusteczki do demakijażu, by pozbyć się make-up’u nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Autor artykułu Artykuł przygotowała apteka internetowa apo-discounter.pl oferująca kosmetyki i suplementy z Niemiec |