Łysienie staje się coraz powszechniejszą dolegliwością dotykającą ludzi w każdym wieku. Wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet i mężczyzn. Jakie są przyczyny tych problemów? Jakie rodzaje łysienia wyróżniamy?
Jaka jest budowa i cykl rozwojowy włosa?
Włosy, podobnie jak paznokcie, są wytworami naskórka. Tempo ich wzrostu, gęstość oraz budowa zależą od czynników genetycznych i hormonalnych. Włos składa się z korzenia, który znajduje się w skórze oraz łodygi zbudowanej z martwych komórek. Każdy człowiek posiada na skórze głowy od 100 do 150 tysięcy włosów, a ich gęstość zdecydowanie zmniejsza się wraz z wiekiem. Codzienne ich wypadanie jest zjawiskiem całkowicie normalnym, jednak jego skala różni się pomiędzy poszczególnymi osobami. Jedna cebulka włosowa produkuje przez całe życie człowieka średnio około 20 włosów, które rosną średnio przez 5 lat. Po zakończonym cyklu wzrostu, włos przechodzi fazę odpoczynku i następnie wypada, a na jego miejscu wyrasta nowy. Przyjmuje się, że liczba włosów wypadających każdego dnia nie powinna przekroczyć 100, w przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z postępującym łysieniem definiowanym jako zaburzenie równowagi pomiędzy włosami utraconymi a odrastającymi. Naturalne łysienie dotyczy najczęściej mężczyzn po 40 roku życia, kiedy to włosy stają się coraz krótsze, słabsze i pozbawione pigmentu. Osłabieniu ulegają także cebulki, które z czasem przestają produkować nowe włosy.
Przyczyny i rodzaje łysienia
Łysienie androgenowe dotyczy utraty włosów na skroniach i szczycie głowy. Najczęściej występuje u mężczyzn, jednak czasami dotyka także kobiet, które posiadają zbyt wysokie stężenie męskich hormonów we krwi. Całkowite wyłysienie zdarza się bardzo rzadko, ale utracone włosy nie odrastają ponownie.
Utrata włosów może być następstwem przebytych chorób np. grypy, kiły, tyfusu. Zagrożeniem są także zatrucia oraz niektóre leki takie jak cytostatyki, heparyna i heparynoidy. U niektórych kobiet łysienie pojawia się po porodzie, jednak w takich przypadkach włosy zazwyczaj odrastają samoistnie.
Łysienie może być spowodowane zakażeniami grzybiczymi, które powodują wypadanie ogniowe. W takich przypadkach włosy odrastają zazwyczaj szybko po wyleczeniu pierwotnej przyczyny ich utraty.
Utrata włosów może być następstwem długotrwałego ucisku mieszków włosowych, co prowadzi do ich zaniku. Czasami przyczyną problemów z łysieniem może być nadwyrężenie cebulek na skutek częstego stosowania fryzur permanentnie napinających włosy. Szkodliwe jest także stałe powtarzanie tej samej fryzury, co prowadzi do postępującego osłabienia konkretnych pasm.
Źródła:
http://drkonczalska.pl/arts/choroby-wlosow-lysienie/
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lysienia
Miałam problem z nadmiernym wypadaniem włosów jak zachorowałam na tarczycę. Dużo starciłam, masakre. Pomogły mi tabletki na włosy, ale przede wszystkim uregulowanie hormonów tarczycowych.