Trzy główne rodzaje odżywek
Odżywki do spłukiwania – to najczęstszy rodzaj odżywki po który sięgamy. Nakładamy ją od połowy włosów, aż po końce, pozostawiamy na kilka chwil, a następnie spłukujemy. Stosując taką odżywkę unikamy nakładania jej przy skórze głowy, ponieważ może to obciążyć włosy.
Odżywki bez spłukiwania – stosujemy je po umyciu włosów, najlepiej na jeszcze wilgotne pasma. Są też takie, które można nakładać na suche włosy. Idealnie nadają się do wygładzania i rozplątywania, są lekkie i wygodne w użyciu.
Odżywki/maski do włosów – tego typu maski zawierają składniki takie, jak olejki i emulgatory, które docierają do korzenia włosa i naprawiają je u źródła. Są doskonałe do naprawy suchych i zniszczonych włosów. Nakładamy je od samej nasady, aż po końce i pozostawiamy co najmniej na 20 minut, a potem spłukujemy. Odżywka do włosów zawsze musi być dobrze spłukana.
Typ włosów
Zazwyczaj odżywkę stosujemy w celu uzupełnienia wilgoci, którą włosy utraciły podczas mycia. Wygładza łuskę i wyrównuje ph włosów. Dzięki temu pasma mniej się plątają, zwiększony jest połysk, mniej się elektryzują i łatwiej się układają. Jednak odżywka do włosów to nie jest produkt uniwersalny. Jest dużo różnych odżywek do każdego typu włosów i wszystkie mają różne działania. Zanim kupimy odżywkę, zastanówmy się czego najbardziej potrzebują nasze włosy.
Wskazówka: szampon wybieramy na podstawie stanu skóry głowy, a odżywkę w celu poprawy stanu włosów. Jeśli więc skóra głowy jest tłusta, a końce włosów suche, wybieramy szampon dedykowany do przetłuszczającej się skóry głowy, a odżywkę, która przeznaczona jest do nawilżania suchych włosów.
Włosy przetłuszczające się
Przy takim rodzaju włosów nie wolno myśleć, że stosowanie odżywki pogorszy ich stan. Trzeba po prostu dobrać odżywkę odpowiednią do tego problemu. Unikamy odżywek nawilżających, wygładzających lub do włosów kręconych. Dodadzą one zbyt dużo wilgoci i spowodują, że włosy staną się ciężkie, oklapnięte. Trzeba wybrać odżywki zwiększające objętość, lekkie, wzmacniające lub równoważące. Produkty te dodają protein, co bardzo sprzyja włosom tłustym. Dzięki temu będą lekkie, puszyste i odbiją od skóry głowy.
Odżywkę nakładamy tylko na środkową część włosów oraz na końce. Nigdy przy skórze głowy. Pamiętajmy, bo obficie ją potem spłukać.
Włosy suche, zniszczone, matowe i łamliwe
Przy takich włosach wybieramy odżywki, które pomagają naprawić uszkodzenia, kontrolować puszenie się włosów i chronią przed uszkodzeniami termicznymi. Odpowiednie będą też takie, które nawilżają, nawadniają i wygładzają. Dodadzą one włosom równowagi, nie obciążając ich zbytnio. Przy suchych i matowych włosach unikamy odżywek wzmacniających i zwiększających objętość. Mogą się po nich włosy zbyt puszyć.
Obowiązkowo trzeba stosować naprawcze maski przynajmniej raz w tygodniu, aby naprawić uszkodzenia i zapobiec przyszłym złamaniom.
Włosy normalne
Natomiast jeśli włosy nie są ani tłuste, ani suche, można wybrać odżywkę w zależności od tego, jaki chcemy mieć styl.
- Odżywka wzmacniająca będzie odpowiednia do włosów zniszczonych, rozjaśnianych, słabych i łamliwych.
- Odżywka zwiększająca objętość będzie odpowiednia do włosów cienkich i oklapniętych.
- Odżywka równoważąca/balansująca lekko nawilża i nie wysusza włosów.
- Odżywka nawilżająca będzie odpowiednia szczególnie do włosów kręconych. Dodaje włosom blasku, wilgoci i gładkości. Zapobiega puszeniu się włosów.
- Odżywka wygładzająca posiada substancje wygładzające i nawilżające. Uszczelnia łuskę włosa.