Zęby zdradzają nasz wiek i po uśmiechu łatwo można rozpoznać rzeczywisty wiek osoby. Dbamy o skórę twarzy, kremy, zbiegi pielęgnujące, jednak cały efekt odmładzania może popsuć uzębienie w złym stanie. Co zrobić, aby uśmiech nas odmładzał i jak dbać o zęby, żeby stanowiły ozdobę naszej twarzy przez długie lata?
Z wiekiem zęby zmieniają kolor i tracą ładny wygląd. Braki w uzębieniu przyspieszają także powstawanie zmarszczek. Ponadto, zęby szybciej ścierają się, a także trudniej dbać o zdrowe dziąsła. W dodatku, skóra twarzy traci jędrność i zaczyna opadać owal twarzy przez co uśmiechając się pokazujemy coraz mniej górnych zębów. Jak sobie z tym wszystkim radzić lub jak temu zapobiegać?
Za najbardziej młodzieńczy uśmiech uchodzi ten, w którym pokazujemy górne zęby. Ważne, żeby jedynki były nieco dłuższe od pozostałych zębów. W zachowaniu takiego uśmiechu mimo upływu lat mogą pomóc licówki. Dzięki rozwojowi stomatologi można także w szybki i bezbolesny sposób pozbyć się tzw. dziąsłowego uśmiechu. Wystarczy laserowy zabieg korekcji linii dziąseł. Dla tych, którzy chcą pozbyć się diastemy rozwiązania są dwa. Przerw między jedynkami można pozbyć się przy wykorzystaniu licówek bądź dzięki aparatowi ortodontycznemu.
Aby spowolnić proces powstawania zmarszczek dbaj o kompletność uzębienia. Braki w uzębieniu przyspieszają powstawanie zmarszczek, nawet jeśli te braki nie są widoczne w czasie rozmowy czy uśmiechu. Brak zębów trzonowych jest równoznaczny z brakiem podparcia dla skóry policzków, która z czasem zaczyna się zapadać. Ma to także negatywny wpływ na owal twarzy, ponieważ w miejscu ubytku szczęka jest węższa i mniej wypukła, co powoduje opadanie owalu twarzy i powstawanie tzw. chomików ze zwisającej skóry. Jak temu zaradzić? Implanty są najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu ze są trwałe i niewyczuwalne w ustach, stają się własnymi zębami służącymi najczęściej do końca życia. Innym rozwiązaniem na braki w uzębieniu są mosty oraz korony zębowe.
Dla pięknego wyglądu zdrowych zębów najczęściej potrzebne jest jedynie usunięcie kamienia i osadu. Efekt – jaśniejsze oraz bardziej błyszczące zęby. Jeżeli jednak rezultat tego zabiegu nie będzie Cię wystarczająco zadowalał, warto wybrać wybielanie, które obecnie jest nie tylko skuteczne, ale także zupełnie bezpieczne. Żeby móc skorzystać z wybielania, uprzednio zęby muszą być zupełnie wyleczone. Zabieg wybielania w gabinecie trwa niecałą godzinę i jest w stanie usunąć nawet przebarwienia od leków czy te powstałe na skutek leczenia kanałowego. Rezultaty zabiegu utrwala stosowanie przez kilka następnych dni specjalnych nakładek. Dla pacjentów z dużą ilością plomb z przodu zamiast wybielania lepiej wybrać licówki, najlepiej porcelanowe. W ten sposób nie tylko uzyskamy białe zęby, ale także poprawimy ich kształt i wyrównamy powierzchnię.
Proste, dobrze ustawione zęby odmładzają. Dla uzyskania takiego efektu stosuje się leczenie ortodontyczne, które wbrew obiegowej opinii nie jest zarezerwowane tylko dla młodych. Aparat ortodontyczny pozwala uzyskać prawidłowy gryz, co sprawia, że zęby są mocniejsze, zdrowsze, a usta wypełniają się. Dzięki temu wygładzają się zmarszczki, nowe powstają wolniej, dodatkowo zyskujemy pełne usta.
Regularna troska o zęby i dziąsła oraz częste wizyty w gabinecie pomogą uniknąć chorób przyzębia, które są poważnym problemem, a nawet mogą prowadzić do psucia się, chwiania i wypadania zębów. Gdy tylko dziąsła zaczną krwawić reaguj, zanim będzie za późno.
Zbyt szybkie ścieranie się zębów to zjawisko, które pojawia się naturalnie z wiekiem. Może być ono przyspieszone między innymi przez zgrzytanie zębami czy zbyt mocne zaciskanie ich, czemu sprzyja życie w stresie. Rozwiązaniem może być zakładana na noc szyna relaksacyjna, która zabezpiecza zęby przed ścieraniem albo rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego. Na szpecące, mocno starte zęby można założyć licówki lub korony, które znacząco poprawią estetykę uśmiechu.
Artykuł przygotowano we współpracy z lpustomatologia.pl/stomatologia-estetyczna/