Jak zostać fryzjerem?

1
Jak zostać fryzjerem?

Do przygotowania fryzur przyda się cierpliwość, umiejętność słuchania klientów i… wyczucie. Praca fryzjera nie jest wcale łatwa, a droga potrzebna, by zyskać uznanie, jest bardzo długa. Od czego rozpocząć przygodę z nożyczkami profesjonalisty?

To do niego udajemy się, gdy chcemy zmienić fryzurę. Fryzjer, bo o nim mowa, na co dzień nie zajmuje się wyłącznie wyczarowywaniem kolejnych fryzur – w szerszym ujęciu to również osoba, która powinna poinstruować nas, jak mamy dbać o włosy. A ponieważ nie od dziś wiadomo, że zadbane włosy mogą być atutem, dobry fryzjer potrafi doradzić przy wyborze fryzury, kierując się nie tylko oczekiwaniami klienta, lecz także biorąc pod uwagę jego styl czy przyzwyczajenia.

Pielęgnacja włosów była praktykowana już w starożytności

Fryzjer to jeden z zawodów mających bardzo długą tradycję. Dziś wiadomo, że już starożytni Egipcjanie przykładali dużą wagę do tego, by właściwie pielęgnować włosy. Świadczą o tym przedmioty użytkowe, np. grzebienie, które zostały znalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych.

W wiekach późniejszych niezwykle popularne stały się peruki, noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W różnych okresach fryzjerzy zajmowali się nie tylko podcinaniem włosów, lecz także ich pielęgnowaniem czy wykonywaniem skomplikowanych fryzur, zgodnie z ówcześnie panującymi trendami. Dziś zawód fryzjera wciąż polega na tym samym, przybyło jedynie narzędzi i kosmetyków, które fachowcy wykorzystują w codziennej pracy.

Edukacja – gdzie nauczyć się fachu?

Praca fryzjera wymaga odpowiedniego wykształcenia. Trudno wyobrazić sobie, by fryzjer nie potrafił sprawnie posługiwać się nożyczkami. Gdzie zatem uczą się przyszli fryzjerzy? Szkół oferujących kształcenie w tym kierunku jest sporo – poza liceami, zainteresowani mogą wybrać również technikum. Po ukończeniu takiej szkoły absolwent otrzymuje tytuł technika usług fryzjerskich – może zajmować się strzyżeniem, modelowaniem czy pielęgnacją włosów.

W czasie trwania nauki, przyszli fryzjerzy uczestniczą w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Część zajęć teoretycznych jest poświęcona zagadnieniu przedsiębiorczości, bo zdecydowana większość absolwentów szkół fryzjerskich – prędzej czy później – decyduje się na prowadzenie własnego biznesu, czyli otwiera zakład fryzjerski.

Osoby zamierzające się przekwalifikować mogą skorzystać z oferty szkół prowadzących kursy i szkolenia. Podobnie jak uczniowie szkół średnich, również będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych (jednak są w okrojonej wersji) i zajęciach praktycznych, mających przygotować je do wykonywania zawodu.

Fryzjer – kariera i zarobki

Fryzjerzy zamierzający się dokształcać mogą brać udział w licznych szkoleniach i kursach organizowanych z myślą o ich rozwoju zawodowym. Dodatkowo mają możliwość przystąpienia do egzaminów organizowanych przez izby rzemieślnicze. Egzaminy są dwa: czeladniczy i mistrzowski. Warunki dopuszczenia do tych egzaminów określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Zarobki fryzjerów zależą wyłącznie od miejsca ich zatrudnienia. Najwięcej zarobią właściciele zakładów fryzjerskich, którzy będą w nich praktykować. Na stałe wynagrodzenie i ewentualne premie, wyliczane np. od utargu lub ilości obsłużonych klientów, mogą liczyć fryzjerzy zatrudnieni w zakładzie na etacie. Fryzjerzy zainteresowani stałą posadą, powinni szukać pracy m.in. tutaj.

1 KOMENTARZ

  1. Dobry fryzjer jest na wagę złota. Nie tlko powinien potrafić ścinac i czesać, ale także dobrać fryzurę do kształtu głowy, naszej karnacji itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj