Jaki wybrać szampon przeciwłupieżowy, żeby pozbyć się łupieżu?

1
Jaki wybrać szampon przeciwłupieżowy, żeby pozbyć się łupieżu?
Łupież jest kłopotem dotyczącym dużej części społeczeństwa. Jest dokuczliwy i trudny do usunięcia. Chociaż często jego występowanie się bagatelizuje, jest chorobą wywoływaną przez znajdujące się na naszej skórze grzyby i trzeba z nią walczyć. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju szampony i inne preparaty. Dlaczego czasem działają, a czasem nie?

Przeglądając sklepowe półki, można znaleźć wiele szamponów przeciwłupieżowych. Wszystkie mogą być skuteczne, jeśli są dobrane pod kątem danego typu łupieżu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy łupież nie jest konsekwencją działalności grzybów, a innych chorób.

Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy?

Zanim pójdziemy do sklepu lub apteki, musimy się bliżej przyjrzeć swojemu problemowi. Łupież dzieli się na tłusty i suchy. Inne są jego przyczyny i inne zaleca się kosmetyki do pielęgnacji. Najbardziej powszechny jest łupież tłusty. Charakterystyczne jest przetłuszczanie się włosów i nadaktywność gruczołów łojowych. Są to idealne warunki do grzybów, które wywołują stany zapalne i są przyczyną łupieżu. W takiej sytuacji najlepiej postawić na szampon przeciwłupieżowy z cynkiem i Piroctonianem olaminy. Związki te zawiera m.in. szampon przeciwłupieżowy Izotziaja. Będzie regulował pracę gruczołów, zapobiegnie przetłuszczaniu i pozwala pozbyć się łupieżu.

Zupełnie inaczej jest z łupieżem suchym. Za niego także odpowiadają grzyby, ale w tym przypadku chodzi przede wszystkim o wrażliwą skórę. Nawet niewielka ilość drobnoustrojów lub nieodpowiedni kosmetyk, może stać się przyczyną stanów zapalnych. Leczenie rozpoczyna się od stosowania bezzapachowego szamponu o neutralnym pH. W wielu przypadkach jest to wystarczające. Jeśli tak nie jest, warto rozejrzeć się za szamponem przeciwłupieżowym, którego formuła została skomponowana specjalnie do problemów z łupieżem suchym. Niezależnie od typu łupieżu, kiedy nie da się go wyeliminować lub uporczywie wraca, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Kiedy łupież jest wynikiem innej choroby?

Nie zawsze jest tak, że problemem jest tylko łupież. Zdarza się, że przyczyna jest dużo głębsza. Przyczyną zwiększonej podatności na łupież mogą być zmiany hormonalne. Dlatego tak często łupież tłusty mają nastolatki i kobiety przechodzące menopauzę. Sprzyjającymi warunkami powstania łupieżu są też nieodpowiednia dieta, osłabienie organizmu lub stres. Niejednokrotnie łupież towarzyszy takim chorobom jak atopowe zapalenie skóry, grzybica i łuszczyca. Przy większych kłopotach z łupieżem, lekarze zalecają doustne preparaty lub przemywanie skóry głowy płynami na bazie kwasu salicylowego.

Ponieważ łatwiej zapobiegać niż pozbyć się łupieżu, warto myśleć o profilaktyce nawet wtedy, kiedy problem łupieżu nas nie dotyczy. Skuteczne będzie staranne dobieranie kosmetyków, które nie będą przesuszały skóry. Warto uważać też przy częstych stylizacjach i korzystaniu z suszarki. Planując swój tygodniowy jadłospis, dobrze zweryfikować, czy potrawy zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku i witamin z grupy B.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj