Gęste i mocne włosy to marzenie większości osób. Niestety odnotowuje się coraz więcej przypadków dotyczących nadmiernego wypadania włosów. Łysienie plackowate wymaga leczenia, dzięki któremu można zahamować przerzedzanie się fryzury. Co może wpływać na wystąpienie owego schorzenia? Jak sobie radzić?
Co powoduje wypadanie włosów? Gdzie szukać winnego
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym, z którym spotkamy się na co dzień. Zwykle u zdrowego człowieka w ciągu doby dochodzi do wypadnięcia około stu włosów, co nie powinno budzić niepokoju. Jednak w przypadku zaobserwowania u siebie znacznie większej ilości wypadających włosów, należy zacząć szukać przyczyny owego zjawiska. Jeśli po wypadnięciu włosa nie dochodzi w tym miejscu do odrośnięcia nowego, to przerzedzanie się czupryny staje się już widocznym problemem. Nie wolno bagatelizować łysienia, a pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą, czyli trychologiem. Stosowanie kuracji na własną rękę, gdy nie znamy przyczyny może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Tylko na postawie wyników badań można ustalić przyczynę łysienia, dzięki czemu trycholog jest w stanie zaproponować nam skuteczną metodę, mającą na celu zahamowanie wypadania włosów oraz ochronę tych, które jeszcze pozostały na naszej głowie.
Przeciętnie włos życie od dwóch do sześciu lat, w czasie którym przechodzi przez fazę wzrostu, zamierania i spoczynku. W drugiej fazie włos przestaje rosnąć, a jego korzeń kierowany jest do ujścia mieszka. Z kolei w fazie spoczynku włos staje się podatny na wypadnięcie. U zdrowego człowieka ponad 80% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a tylko do 5% w fazie spoczynku. Jednak w przypadku łysienia, kiedy to dochodzi do zaburzenia jego cyklu życia, coraz więcej włosów znajduje się w fazie spoczynku. Dodatkowo końcowa faza się wydłuża, a nowo wyrastające włosy są słabsze i bardziej podatne na wypadnięcie, co manifestuje się w coraz to mniejszej objętości włosów.
Okazuje się, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być depresja, silny i chroniczny stres, nawracające choroby zakaźne typu grypa, przyjmowanie leków na nadciśnienie, obniżenie krzepliwości krwi czy też antybiotyków, a także operacje. Często powodem łysienia mogą być restrykcyjne diety, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości białka i żelaza oraz witamin z grupy B. Organizm nie jest w stanie samoistnie pozyskać wszystkich niezbędnych mu do prawidłowego działania witamin i minerałów, a niedobór któregokolwiek składnika pociąga za sobą nieprzyjemne skutki uboczne w postaci dolegliwości zdrowotnych.
Wypadanie włosów na skutek łysienia plackowatego
Przy łysieniu laskowatym włosy przerzedzają się nierównomiernie, czyli wypadają tylko w ograniczonym rejonie na głowie. Tak zwane łyse placki o owalnym kształcie, które powstają z tyłu głowy oraz na jej szczycie, świadczą o łysieniu plackowatym, które może dotknąć nas w każdym wieku. Tego typu łysienie wynika najczęściej z powodu zaburzeń autoimmunologicznych. Jest to nieprawidłowa reakcja naszego układu immunologicznego, czego skutkiem jest uniemożliwienie wyrośnięcia nowego włosa z dotkniętego chorobą mieszka włosowego, który może znajdować się w fazie spoczynku przez wiele miesięcy.
Jakie badania wykonać?
Niezwykle istotne jest rozpoznanie choroby, do czego niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Łysienie plackowate często towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym typu toczeń, choroby tarczycy, bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów czy też zapalenie jelit. Dlatego też podstawą jest konsultacja ze specjalistą – trychologiem, który znajdzie przyczynę wypadania włosów.
Więcej informacji na temat leczenia włosów o trychologa znajdziesz na stronie drtrycholog.pl