Większość z nas nie wyobraża sobie mycia włosów rzadziej niż co drugi dzień. Dawniej mycie włosów nie było tak częste i rozpowszechnione. Dopiero w 1933 roku pojawił się pierwszy niealkaliczny szampon. Jak więc radziły sobie nasze babcie i prababcie?
Ciekawostka
Artykuł zachęcający do mycia włosów dwa razy w ciągu tygodnia, ukazał się w New Yorku Timesie w roku 1908. W pierwszej połowie XX wieku panował zwyczaj mycia włosów nie częściej niż raz w miesiącu. Trend regularnej pielęgnacji włosów, stosowania kosmetyków utrwalających takich jak lakier do włosów i układania włosów u fryzjera pojawiły się dopiero około lat 50. XX wieku.
Mydło, deszczówka i sok z kiszonej kapusty, czyli czym myto włosy dawniej?
Popularnym produktem wykorzystywanym do mycia włosów było mydło. Ze względu na jego zasadowy odczyn, włosy stawały się matowe, porowate i trudne do rozczesania. Było to związane z podnoszeniem się łusek osłonki włosa przez co włosy nie przylegały gładko do głowy, kłębiły się i plątały. Poszukiwano więc rozwiązań, które miały neutralizować matowy efekt. Jednym z nich było płukanie włosów po umyciu substancją o kwaśnym roztworze. Do najpopularniejszych płukanek należały: sok z kiszonej kapusty, ocet i sok z cytryny. Popularne było także używanie do mycia włosów deszczówki, która była bardziej miękka niż woda ze studni.
Pierwsze szampony
Początkowo szampony pojawiające się na rynku w składzie zawierały mydło, niekiedy także nadborany (mające rozjaśnić odcień włosów) i substancje zmiękczające wodę. Szampony produkowano w dwóch formach – sypkiej i płynnej. Przed nałożeniem produktu na włosy należało rozpuścić go w wodzie. Obok sypkich szamponów rozpuszczalnych w wodzie znane były także szampony suche. Po posypaniu proszkiem włosów był on starannie wyczesywany. Działanie takiego szamponu oparte było na sorpcji – pochłanianiu jednej substancji (sebum) przez drugą (mieszaninę węglanu sodu i bromu). Pierwszy szampon niealkaliczny pojawił się w 1933 roku i był wprowadzony przez firmę Schwarzkopf.
Współczesne wydanie szamponów
Z czasem szampony całkowicie wyparły mydło. W składzie szamponów, które znajdziemy obecnie w stacjonarnych drogeriach czy internetowych sklepach z kosmetykami, znajdują się głównie: detergenty, zapachy, substancje kondycjonujące oraz środki lecznicze. Najpowszechniej stosowanym detergentem jest roztwór mydła amoniowego bądź potasowego, które jest zupełnie rozpuszczalne w wodzie i nie osadza się na włosach. Detergent jest składnikiem odpowiedzialnym za mycie włosów i powstawanie piany. Celem pozostałych substancji jest m.in. aromatyzowanie produktu, nadanie mu właściwości nabłyszczających, antygrzybicznych, przeciwłupieżowych i zapobieganie elektryzowaniu się włosów.
Zobacz także: Jak działa suchy szampon do włosów?
Jakoś nie wyobrażam sobie mycia włosów sama wodą albo zwykłym mydłem. Pierwszy pomysł to niedomycie, drugi przesuszenie.