Włosy również potrzebują witamin, minerałów i białka. Na ich niedobór reagują dość szybko: łamią się, tracą blask i wypadają. Dzieje się tak najczęściej gdy jesteśmy w ciąży, często odchudzamy się, przeżywamy silny stres lub jesteśmy osłabieni np. po chorobie czy w czasie sezonowych przesileń. Zazwyczaj trudno ustalić, którego składnika brakuje w diecie, dlatego trzeba ją urozmaicić. Dzięki mądrze dobranej diecie włosy powrócą do dobrej kondycji.
1. Przetłuszczające się włosy.
Może brakować w diecie witaminy z grupy B – B1, B2, B5, B6. To one między innymi regulują wydzielanie łoju. Dodajmy więc do naszej diety produkty pełne tych witamin. Warto też ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, których nadmiar sprzyja przetłuszczaniu się pasm.
Co jeść: drób, ryby, orzechy, brązowy ryż, jaja, drożdże piwne, żółte sery, otręby i mleko. Oraz fasolę, soję szpinak, groszek zielony, pomidory, banany i awokado.
2. Włosy bez blasku.
Prawdopodobnie potrzebują więcej witaminy H, biotyny. Bierze ona udział w przemianie aminokwasów niezbędnych dla dobrej kondycji włosów. Dodajmy też do naszego menu więcej witaminy A, która współdziałając z witaminami z grupy B nadaje włosom miękkość i połysk.
Co jeść: ryby, drób, wołowinę, jaja i mleko oraz drożdże piwne. Oraz kapustę, fasolę, czosnek, szpinak, soję, kalafior i banany.
3. Suche i łamliwe włosy.
Brakuje nam witaminy A przyśpieszającej syntezę keratyny, z której zbudowane są włosy. Suchość i nadmierna łamliwość włosów mogą być też spowodowane niedoborem pierwiastków krzemu lub cynku. Organizm może też przyswajać za mało białka.
Co jeść: mleko, żółte sery, jaj, ryby i podroby. Oraz pomidory, marchew, botwinka, brokuły, szpinak, groch, arbuzy i morele.
4. Mamy łupież.
Przyczyna może tu być niedobór witamin A, E, H, F i z grupy B oraz mikroelementów, jak selen, cynk i magnez. Gdy mamy problem z łupieżem unikajmy w diecie tłustego mięsa i wędlin, gdyż tłuszcze nasycone sprzyjają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka.
Co jeść: ryby, pestki słonecznika, orzechy włoskie, jaja, otręby pszenne, , owoce morza. Oraz soja, brokuły i banany.
5. Włosy nadmiernie wypadają.
Dietę uzupełniamy w białko i witaminy z grupy B oraz witaminę E, która pobudza wzrost nowych włosów. Wpływ na wypadanie włosów ma również niedobór witaminy C i żelaza.
Co jeść: podroby, ryby, żółty ser, orzechy, pestki dyni i słonecznika. Oraz szpinak, szparagi, kapustę, zielony groszek, kiwi, czarne porzeczki, maliny, awokado i banany.
6. Pojawiają się siwe włosy.
Wiek, w którym n naszej głowie pojawiają się pierwsze siwe włosy mamy zapisany w genach, jednak przedwczesna siwizna może być spowodowana niedoborem witaminy B9 (kwas pantotenowy) i kwasu para-amino-benzoesowego.
Co jeść: jogurty, drożdże, ryby, żółte sery, otręby i pestki dyni i słonecznika. Oraz buraki, kapusta, fasola, brukselka, banany i awokado.