Opinie, które kształtują nasze codzienne nawyki dotyczące pielęgnacji włosów. Prawdziwe czy nie?
W czasie miesiączki nie powinno się kłaść farby czy robić trwałej
NIEPRAWDA. Według dermatologów nie ma związku między fazą cyklu miesiączkowego a efektami zabiegów farbowania czy trwałej ondulacji.
Włosy powinny schnąć same
PRAWDA. Suszenie gorącym powietrzem niszczy strukturę włosa i sprzyja łamliwości. Wiadomo jednak, że często bez suszarki nie da się żyć. Suszmy więc w odległości 25 cm od głowy, najlepiej letnim powietrzem.
Płukanka z rumianku rozjaśnia jasne włosy.
PRAWDA. Rumianek delikatnie rozjaśnia jasne włosy, nadając im złocisty odcień. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i odkażające na skórę głowy.
Niezdrowo jest myć codziennie włosy.
NIEPRAWDA. Dermatolodzy jak i fryzjerzy są zdania, że włosy można myć każdego dnia, ale TYLKO szamponami o niskiej zawartości detergentów , czyli tych do częstego stosowania. Włosom faktycznie szkodzi gorąca woda, która podrażnia skórę, nasila łojotok i rozchyla łuski włosa, co osłabia go. Szkodzi także suszenie zbyt ciepłym strumieniem powietrza.
Płukanie włosów wodą z octem lub sokiem z cytryny sprzyja ich urodzie.
PRAWDA. Takie płukanki zmieniają odczyn ph włosów na kwaśny. Taki sam efekt dają odżywki i są wygodniejsze w stosowaniu.
Maska z nafty wzmacnia cebulki.
PRAWDA. Nafta jest bogata w składniki odżywcze wzmacniające cebulki, zapobiegające łupieżowi i wypadaniu włosów. Do tego nadaje połysk włosom. Warto wiedzieć, że polska nafta jest jedną z najlepszych na świecie.
Im częściej obcinamy włosy tym szybciej rosną.
NIEPRAWDA. Podcinanie pasm nie ma nic wspólnego z szybkością ich wzrostu. Na kondycję i wzrost włosów ma wpływ odżywianie cebulek włosowych, a nie obcinanie martwej części, czyli łodygi.
Szczotkowanie wzmacnia fryzurę.
NIEPRAWDA. Można bardziej zaszkodzić tym włosom niż pomóc. Częste i długie szczotkowanie, do tego nieodpowiednią szczotką czy grzebieniem, zwiększa ryzyko uszkodzenia łusek. Najbezpieczniej czesać włosy krótko i szczotką z naturalnego włosa.
Maska z jajek pogrubia włosy.
NIEPRAWDA. Grubość włosa to cecha indywidualna. Włos, np. w wyniku działania szkodliwych czynników zewnętrznych, staje się cieńszy. Nie ma preparatów pogrubiających łodygę włosa, można nimi jedynie ją wzmocnić, nawilżyć, natłuścić. Maska z żółtka jajka tak właśnie działa. Regeneruje włosy i dobrze wpływa na ich wygląd.
Długie włosy na noc dobrze jest pleść w warkocz.
PRAWDA. Dzięki temu unikniemy targania i plątanie włosów oraz powstawania kołtunów.. Nie wiążmy ich w kucyk, gdyż ciasna gumka uszkadza strukturę włosów i napinając je, osłabia cebulki włosowe.
Najlepiej pielęgnować włosy środkami naturalnymi.
PRAWDA I NIEPRAWDA. Domowe odżywki mają wiele zalet: są tanie, można je przygotować od ręki i nie zawierają sztucznych substancji chemicznych. Są bogate w składniki odżywcze. Niestety maja też wady: trudno zmyć je z włosów, czasem nadmiernie obciążają włosy i mogą też podrażniać skórę głowy, np. sok z czarnej rzepy.
Szampon familijny jest dobry dla całej rodziny.
NIEPRAWDA. Taki szampon nadaje się tylko do włosów normalnych. Nie jest więc on w stanie prawidłowo pielęgnować różnych rodzajów włosów. Włosy suche najlepiej myje się szamponem z proteinami, o działaniu lekko natłuszczającym. Włosy przetłuszczające się należy myć preparatem zawierającym składniki zmniejszające wydzielanie łoju, jak pokrzywa, szałwia czy rumianek.