Suplementy diety na włosy – jakie substancje najlepiej działają na porost włosów?

0
Suplementy diety na włosy – jakie substancje najlepiej działają na porost włosów?
Każdy marzy o pięknych włosach i nie ma znaczenia czy są długie, czy krótkie. Najważniejsze by były gęste i błyszczące. Niestety wiele osób ma z tym problemy. Włosy wypadają, słabo rosną. Pojawiają się pytania o przyczyny, sposoby zapobiegania i leczenia. Chcąc cieszyć się zdrowymi włosami trzeba znaleźć odpowiedź na te pytania i zastosować je w praktyce.

Jak szybko rosną włosy?

W ciągu miesiąca włos przyrasta o ok. 1,5 cm. Nie obcinany może osiągnąć długość 70 cm, chociaż zdarzają się długości pasm sięgające 1,5 m. Włos przeciętnie żyje od 4 do nawet 8 lat, ale przeciętnie 4-5. U kobiet żyją dłużej niż u mężczyzn. Włos rośnie w trakcie trzech faz:

1. Anagen – to najdłuższa faza wzrostu włosa, prawidłowa pielęgnacja włosów może ją przedłużyć.
2. Katagen – w tej fazie włos już nie rośnie, przygotowuje się do wypadnięcia, może trwać od 2-3 tygodni, włos jeszcze mocno trzyma się na głowie.
3. Telogen – ostatnia faza, w której obumiera cebulka i włos przygotowuje się do wypadnięcia, wypycha go nowy włos, trwa to 2-3 miesięcy.

Tak wyglądają fazy wzrostu zdrowego włosa, wszelkie zmiany w organizmie, niewłaściwa dieta, niewłaściwa pielęgnacja włosów zaburza ten naturalny proces i włosy zaczynają wypadać wcześniej i w większej ilości.

Przyczyny wypadania włosów i słabego porostu

O jakości włosów w dużym stopniu decydują czynniki genetyczne. Jedno z rodzeństwa może pochwalić się gęstymi, silnymi i grubymi włosami, drugie natomiast ma włosy rzadkie i cienkie. To efekt dominacji genów jednego z rodziców. W wieku dorosłym sytuacja może być nieco inna. Tym razem to efekt odżywiania organizmu i pielęgnacji włosów.

Codziennie tracimy ok. 100 włosów, w ich miejsce wyrastają nowe. Jeżeli wypada ich więcej niż wyrasta to najwyższa pora podjąć działania zaradcze.

Włosy są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany w organizmie, zarówno te wynikające z niewłaściwej diety, stanów chorobowych, jak i tych spowodowanych naturalnymi zmianami. Dotyczy to zarówno mężczyzn i kobiet, chociaż w większym stopniu mężczyzn.

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów i ich słabego porostu należą:

-czynniki genetyczne,
-zmiany hormonalne,
-niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
-stres,
-dieta z niedoborem białka,
-restrykcyjne diety odchudzające,
-zażywanie niektórych leków,
-niewłaściwa pielęgnacja włosów.

Niektóre z tych przyczyn można wyeliminować poprzez zmianę nawyków, leczenie chorób lub suplementacją diety.

Jak pielęgnować słabe włosy?

O włosy trzeba dbać zawsze, ale szczególnej troski wymagają włosy słabe. Przede wszystkim należy wyeliminować lub bardzo ograniczyć trwałe ondulacje i farbowanie włosów. Należy także zrezygnować z szamponów zawierających silikon, który bardzo obciąża włosy. Zdrowsze dla włosów są szampony na bazie ziół.

Powszechnie popełnianym błędem jest dobieranie szamponu do rodzaju włosów zamiast do rodzaju skóry głowy. Prawidłowe mycie włosów polega na wcieraniu szamponu w skórę głowy, a nie we włosy, im wystarczy tylko piana. Tak to robią profesjonalne fryzjerki. Włosy należy myć dwa razy. Częstotliwość mycia jest sprawą indywidualną, włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają.

Na stan włosów źle wpływa wysoka temperatura, dlatego jeżeli trzeba już suszyć je suszarką, to należy robić to z dalszej odległości. Z prostownicy lepiej zrezygnować.

Jak wzmocnić włosy i przyśpieszyć ich porost?

O kondycji włosa decyduje nie tylko prawidłowa pielęgnacja, ale przede wszystkim jego odżywienie. Można robić to na dwa sposoby:

-preparaty do stosowania zewnętrznego,
-stosując suplementy diety na włosy.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy, trzeba pamiętać, że efekty będą widoczne dopiero po kilku miesiącach. Nie ma sensu oglądać ich codziennie, bo efekt nie będzie widoczny, a dodatkowy stres utrudni osiągnięcie efektu.

Do stosowania zewnętrznego najlepiej jest wybrać specjalne preparaty na porost włosów, przede wszystkim szampon i odżywkę na porost włosów. Co kilka dni można także nałożyć maseczkę lub wcierać specjalne ampułki.

Porost włosów można wzmocnić także sposobami domowymi, są tanie i skuteczne, ale pod warunkiem systematycznego stosowania. Bardzo dobrze na porost włosów wpływa delikatny masaż głowy, olejowanie włosów. Szczególnie korzystnie działa olej rycynowy, ale można stosować także oliwę z oliwek lub inny olej rycynowy.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn słabego porostu włosów jest niewłaściwa dieta i wynikający z tego niedobór witamin i minerałów. Koniecznie trzeba wtedy sięgnąć po suplementy na porost włosów. Na rynku jest ich dużo i dostępne są bez recepty. Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić ich skład. Powinny zawierać przede wszystkim składniki wspomagające porost włosów. Najważniejsze z nich to:

Biotyna, czyli witamina H. Wpływa na szybszy porost włosów, wzmacnia ich gęstość i strukturę. Jej niedobór jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów.
Retinol, czyli witamina A1. Jej niedobór powoduje łamliwość i kruchość włosów, jej nadmiar również jest szkodliwy, więc trzeba dawkować go z umiarem.

Witamina E jest niezwykle ważna ze względu na nawilżanie włosów, ma także działanie antyoksydacyjne zwalczające wolne rodniki. Ułatwia wchłanianie substancji odżywczych przez mieszki włosowe.
Witaminy z grupy B nie tylko przyśpieszają porost włosów i je wzmacniają, ale sprawiają, że są bardziej odporne na zabiegi chemiczne i łatwiej się po nich regenerują.

Ponadto suplementy na porost włosów powinny zawierać żelazo, cynk, miedź, wapń, magnez i krzem oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Zdarza się, że wszystkie te zabiegi i preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku pozostaje skorzystanie z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną.

Do najpopularniejszych i bardzo skutecznych zabiegów należy mezoterapia igłowa polegająca na wstrzykiwaniu w skórę głowy substancji odżywczych. Mogą być to koktajle witaminowe, osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste z krwi pacjenta.

W ostateczności zawsze pozostaje przeszczep włosów, stosuje się go wtedy, gdy mieszki włosowe całkowicie zamarły. Zabieg jest dość drogi, a jego cena zależy od wielkości łysiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj