Współczesne kosmetyki profesjonalne są wzbogacane o najróżniejsze substancje pielęgnacyjne. Nowością są szampony z dodatkiem olejków. Wydawałoby się, że taki składnik nie ułatwia oczyszczania, jednak nie dość, że doskonale zmywa zanieczyszczenia, to dodatkowo bardzo nawilża skórę głowy i jest w stanie zmniejszyć porowatość włosów.
Szampon z olejkiem
Szampony wzbogacone o olejki zamykają łuski włosów, sprawiając, że zmniejsza się ich porowatość, a pasma stają się gładkie i miękkie. Pomagają też utrzymać w równowadze dwie ważne potrzeby włosów – dostarczanie protein i natłuszczanie. Wbrew pozorom nie przeciążają włosów i w przeciwieństwie do niektórych kosmetyków ekologicznych nadają kosmykom blasku oraz sprawiają, że łatwo je rozczesać. Szampony z olejkami dobrze wpływają nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy, ponieważ nawilżają naskórek. Nie wykazują przy tym działania drażniącego i nadają się do częstego stosowania. Przykładem takiego produktu wśród kosmetyków profesjonalnych może być zawierający olejek arganowy szampon Matrix dostępny w salonach fryzjerskich, który dodatkowo pozostawia na włosach charakterystyczny orientalny zapach.
Szampon w kostce
Kolejna nowość na naszym rynku to szampon w kostce. Jest wydajny, wygodny, dobrze się pieni i rozprowadza, spełnia również swoją rolę w oczyszczaniu włosów. Pozostawia je dość skutecznie nawilżone, miękkie i lekko uniesione u nasady, dlatego ten rodzaj jest szczególnie warty polecenia osobom, które chcą dodać swoim fryzurom nieco więcej objętości. Można go kupić między innymi w hurtowniach fryzjerskich z kosmetykami profesjonalnymi.
W XXI wieku każdemu brakuje czasu, dlatego coraz większą furorę robią tak zwane suche szampony w spreju. Ich działanie polega głównie na absorbowaniu sebum, które zbiera się na włosach, co daje efekt natychmiastowego, choć krótkotrwałego odświeżenia. Przydają się w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie ma możliwości umycia włosów, na przykład po treningu na siłowni. Nie warto jednak sięgać po nie zbyt często, ponieważ mogą wywoływać lub nasilać łupież, a także podrażniać skórę głowy lub powodować jej przesuszanie.