Walczymy z łupieżem

1
Walczymy z łupieżem
łupiez_leczenie

Co piąta osoba na świecie ma problem z białymi drobinkami na kołnierzu. Nie chętnie się do tego przyznajemy. Ale zamiast wstydzić się łupieżu, lepiej z nim walczyć. Dobrą bronią są kosmetyki.

Łupież skutecznie psuje samopoczucie. Tak samo często dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Najbardziej nasila się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Często trudno go wyleczyć do końca, ale można zmniejszyć jego intensywność.

Wpływ na występowanie łupieżu mają:

  • długotrwały stres
  • zaburzenia hormonalne
  • zła dieta (pozbawiona wit. A, E i z grupy B oraz mikroelementy cynk i magnez)
  • przyjmowanie antybiotyków
  • uwarunkowania genetyczne
  • przesuszenie skóry zabiegami fryzjerskimi

Mechanizm powstawania łupieżu związany jest z zaburzeniami złuszczania się skóry głowy. Z wierzchniej warstwy naskórka  w naturalny sposób oddzielają się pojedyncze, zrogowaciałe naskórki. Proces odnowy naskórka trwa około miesiąca i jeśli przebiega prawidłowo nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Gdy jednak oddzielanie się martwych komórek następuje szybciej (przy zaburzeniach proces ten skraca się do 4 dni), wtedy stają się bardzo widoczne i przypominają wyglądem drobny piasek. Nazywamy go łupieżem suchym.

Gdy skóra głowy dodatkowo przetłuszcza się, pojawiają się wtedy dość duże płatki, bardziej widoczne, które łatwiej przyczepiają się do włosów. To łupież tłusty. W jego powstawaniu uczestniczą też rozmnażające się drożdżaki.

Zaobserwowano też zmiany w nasilaniu się łupieżu w zależności od pory roku. Bardziej intensywny jest zimą, gdy często chowamy głowę pod czapką i więcej przebywamy z zbyt suchych i przegrzanych pomieszczeniach.  Natomiast latem wiatr i słońce lekko przesuszają skórę głowy i hamują wydzielanie łoju.

W 70-80 % przypadków łupież jest problemem kosmetycznym i pielęgnacja włosów i skóry głowy wymaga tylko używania odpowiednich szamponów. Pozostałe 20-30 % przypadków łupież jest problemem medycznym, co wymaga leczenia dermatologicznego. Wskazana jest wizyta u lekarza, który wyjaśni czy zmiany wywołane są np. łuszczycą. Nieleczony łupież może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, obejmującego nie tylko skórę głowy, ale także twarz, plecy i klatkę piersiową.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Apteczne preparaty – przy nasilonym łupieżu, szczególnie przy jego tłustej odmianie, sięgamy po szampony przeznaczone do kuracji od 2 tygodni do miesiąca. Są to specjalne preparaty lecznicze sprzedawane tylko w aptekach (Nizoral, Vichy Dercos, Freederm). Po zakończeniu takiej kuracji nie należy całkowicie rezygnować z tych szamponów leczniczych, lecz stosować od czasu do czasu profilaktycznie.[/colored_box]

łojotokowe zapalenie skóry
łojotokowe zapalenie skóry

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj