Takie włosy w kilka godzin po umyciu mogą posklejać się w ciężkie pasma i wyglądać nieświeżo. Gdy będziemy umiejętnie je pielęgnować i modelować – pozostaną puszyste na dłużej.
- Mycie szamponem – myjemy włosy przetłuszczające tak często jak tego potrzebują. Lecz musi to być szampon przeznaczony do tłustych włosów, który normalizuje wydzielanie tłuszczu. Najlepsze tu będą szampony z ekstraktami ziół: skrzyp, pokrzywa, podbiał, rozmaryn, tymianek i siarka. Można używać ich na przemian z szamponami dodającymi puszystość. Dobry szampon ma ph 4,5 – 5,5, wtedy skutecznie chroni skórę przed bakteriami. Szampon wytwarzający bardzo obfita pianę prawdopodobnie zawiera nadmierną ilość detergentów drażniących i zbytnio wysuszających skórę. To nie służy włosom przetłuszczającym się. Lepiej wybierać szampon o średniej pienistości. I zmieniamy szampon co 3 miesiące, bo łojotokowa skóra przyzwyczaja się do jego składników i przestaje na nie reagować.
- Odżywka – ten rodzaj włosów w zasadzie nie potrzebuje odżywki, bo warstwa tłuszczu wystarczająco chroni je przed uszkodzeniem. Jeśli jednak włosy bardzo szybko się przetłuszczają, warto używać specjalnych odżywek zmniejszających łojotok, które wzmacniają działanie szamponu. Takie odżywki pozbawione są substancji tłuszczowych, wosków i innych środków pielęgnujących, które mogłyby nadmiernie obciążyć włosy. Takie odżywki mają postać lekkiego sprayu lub pianki.
- Uczesanie do przetłuszczających się włosów – fryzura powinna być prosta, by przy codziennym myciu jej ułożenie było szybkie i łatwe. Wygodne są uczesania z włosów krótkich lub półdługich. Unikamy gładkich, przylegających do głowy fryzur. Ważne: nie przeczesujemy włosów zbyt często w ciągu dnia , by nie rozprowadzać tłuszczu po całe głowie.
- Lekka trwała – korzystnie zmienia wygląd tłustych włosów, mających tendencję do opadania. Taka delikatna trwała nie zrobi krzywdy włosom przetłuszczającym się, bo warstewka tłuszczu działa ochronnie. Można wybrać trwałą skręcającą włosy delikatnie na całej długości. Lecz jeśli nie lubimy loków i chcemy nosić fryzurę z prostych włosów, możemy zrobić trwałą tylko u nasady włosów, np. Headlines Welli. Zabieg sprawi, że będą puszyste. Po każdej trwałej włosy będą wolniej się przetłuszczać.
- Modelowanie – pod wpływem ciepła warstewka tłuszczu przy skórze topi się i łatwo rozprowadza na całych włosach. Dlatego przy przetłuszczających się włosach suszymy je letnim strumieniem powietrza. Używamy pianki, lakiery czy lotiony przeznaczone do włosów tłustych w niewielkich ilościach. Rada: gęstym grzebieniem tapirujemy lekko włosy u nasady – będą się mniej przetłuszczać od skóry.
- Łupież – często pojawia się przy tłustych włosach. Zdarza się, że jest przyczyną wypadania włosów. Łupież łojotokowy, którego tłuste łuski przylegają do skóry utrudniają dostęp powietrza co osłabia cebulki. Obowiązkowo trzeba stosować szampony przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, np. Nizoral.
[colored_box color=”red”]Włosy mieszane – jeśli włosy szybko przetłuszczają się przy skórze a końcówki są suche i łamliwe to znaczy, że masz włosy mieszane. Wybieramy wtedy szampon i odżywkę do włosów mieszanych, które dokładnie oczyszczą włosy u nasady i wygładza zniszczone końce [/colored_box]