Domowe sposoby na radzenie sobie z migreną.

0
Domowe sposoby na radzenie sobie z migreną.

Uciążliwe, przewlekłe bóle głowy nazywane są migreną. Dolegliwości trwają nawet do 72 godzin, a częstość występowania i stopień nasilenia objawów mogą być różne. Według szacunkowych danych podawanych przez naukowców, migrena dotyka nawet 20% Polaków.

Przyczyny migrenowych bólów głowy

Bóle głowy mogą mieć różnorodne przyczyny, niestety mimo postępów w medycynie rozpoznanie migreny jest trudne. Diagnoza opiera się zwykle na wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem, a pod uwagę bierze się głównie częstotliwość występowania dolegliwości oraz ich nasilenie. Ból migrenowy zazwyczaj ma charakter pulsujący i pojawia się nagle, zaczynając się jednostronnie. Napad może trwać od 4 do nawet 72 godzin, a ból jest bardzo silny. Objawy mogą trwać w cyklach lub występować nieprzerwanie przez wiele godzin. Migrenie często towarzyszy fotofobia, nadwrażliwość na dźwięki, drżenie mięśni, zawroty głowy, nudności i wymioty. Przerwy pomiędzy kolejnymi epizodami bólowymi wahają się od kilku dni do kilku miesięcy. Migrena w zdecydowanej większości przypadków dotyczy kobiet, co wiąże się z ich cyklem hormonalnym. Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby pomiędzy 20 a 45 rokiem życia.

Sposoby na uniknięcie napadu bólowego

Bóle migrenowe często mają podłoże genetyczne, więc w wielu przypadkach dotykają kilku członków rodziny. Do tej pory nieznane są dokładne przyczyny występowania tego schorzenia. Wiadomo natomiast, że impulsem wywołującym napad mogą być różne czynniki np. stres, przemęczenie, wysokie ciśnienie, nieodpowiednia ilość snu, dym tytoniowy, hałas, niektóre leki. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z migreną jest rozpoznanie czynników, które wywołują napady i unikanie ich. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów lekarze polecają stosowanie odpowiedniej diety. Regularnie spożywane posiłki o niskim indeksie glikemicznym zapobiegają znacznym wahaniom poziomu cukru we krwi, dzięki czemu można uniknąć naprzemiennego kurczenia się i rozszerzania naczyń krwionośnych w mózgu. Korzystne jest także picie dużych ilości wody oraz spożywanie pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. U wielu osób bóle migrenowe wywoływane są przez nadmierne spożycie kawy lub soli.

Domowe sposoby na migrenę

Poza unikaniem czynników wywołujących napady migreny, szerokie zastosowanie mają także domowe sposoby. Na ból skutecznie działa kompres z octu. Szklankę octu jabłkowego wlewa się do dwóch szklanek zimnej wody. W roztworze należy zamoczyć ściereczkę, a następnie przyłożyć ją do głowy. Do przygotowania kojącego okładu można wykorzystać ugotowane siemię lniane, które wkłada się do materiałowego woreczka i jeszcze ciepłe umieszcza na karku. Wielu osobom ulgę przynosi akupresura. Przez kilka minut należy punktowo uciskać miejsce pomiędzy drugim i trzecim palcem u stopy. Ból uśmierzyć może również miarowe uciskanie tętnicy skroniowej. Korzystny może być także odpoczynek w cichym i spokojnym miejscu. Zasłonienie okien oraz wyłączenie lamp złagodzi światłowstręt. Warto również spróbować zasnąć, ponieważ sen może załagodzić napad bólu i pomóc przetrwać atak. W leczeniu objawów migreny stosuje się także zioła: liście maruny, macierzankę piaskową, nostrzyk żółty, pierwiosnek lekarski, rumianek rzymski.

Skuteczna profilaktyka obejmuje przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia oraz unikanie czynników wywołujących ataki. Niestety, nie ma cudownego leku na migrenowy ból głowy, a osoby cierpiące na to schorzenie powinny unikać stresu, wykonywać ćwiczenia rozluźniające, starać się myśleć pozytywnie oraz dbać o odpowiednią dietę.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medicineMAG portalem medyczny z artykułami i radami na temat medycyny i zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj