Jak niedobór snu wpływa na cerę?

0
48
niedbór snu

Oprócz zdrowego odżywiania i regularnych ćwiczeń, sen jest jednym z trzech filarów zdrowego ciała. Kiedy mamy odpowiednią ilość snu, nasze ciało działa jak dobrze naoliwiony zegar. Jednak, jeśli borykamy się z brakiem snu nasz stan zdrowie stopniowo pogarsza się, a wraz z nim wygląd zewnętrzny.

Negatywne skutki niedoboru snu

W nocy układ nerwowy organizmu przechodzi w stan przywspółczulny, który umożliwia większy obieg i przepływ tlenu do skóry.W rzeczywistości okazuje się, że zły sen lub jego brak prowadzi do pojawienia się zmarszczek, suchości i wiotkości skóry, a cera staje się bardziej podatna na promieniowanie ultrafioletowe. Mogą wystąpić plamy i zaczerwienienia a także oparzenia słoneczne. Komórki naskórka nie mają czasu na regenerację nawet w nocy, w czasie, kiedy cały organizm odpoczywa i nie jest narażony na warunki zewnętrzne. Pory są zwiększone dwukrotnie a na powierzchni skóry można zaobserwować zaczerwienienia. Kiedy człowiekowi brakuje snu, jego biologiczne procesy są rozregulowane i nie pracują jak powinny. Występuje spadek produkcji hormonu wzrostu, który jest niezbędny do regeneracji skóry.
Ta funkcja jest bardzo ważna. Jej prawidłowe działanie pomaga przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry, która z wiekiem staje się coraz cieńsza. Brak dopływu krwi do skóry sprawia, że twoja cera wygląda na szarą, zmęczoną z ciemne kręgami pod oczami.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen to czas, kiedy ciało leczy się, odnawia i eliminuje toksyny ze skóry. Mniej godzin poświęconych na sen oznacza duże problemy dla skóry i naszego wyglądu. Lekarze twierdzą, że już 6 godzin snu wpływa negatywnie na ciało człowieka.
Podczas nocnego cyklu spania organizm reguluje poziom nawodnienia w komórkach a także zwiększa się produkcja hormonu wzrostu lub uzupełniany jest jego niedobór. To pozwala skórze odzyskać wilgoć i odnowić uszkodzone komórki. W okolicy oczu skóra ma znacznie mniej tłuszczu, więc zatrzymanie wody jest tutaj znacznie bardziej widoczne.

Jak niedobór snu wpływa na skórę?

Brak snu wpływa zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, a rezultaty widać w gorszej kondycji naszej skóry. Jeśli człowiek nie przeznacza na sen odpowiedniej ilości godzin, po prostu pozbawi skórę możliwości odnowy, który właśnie następuje podczas tej fazy naszego życia.
Badania wykazały, że niewystarczająca ilości snu wpływa również na masę ciała, która zaczyna gwałtownie wzrastać. Przez co znacznie trudniej poradzić sobie z nadwagą. Ponadto poczucie własnej wartości staje się niskie, a to prowadzi do problemów psychicznych, trudności w pracy iw domu.

Jak zadbać o zdrowy sen?

• przeznaczaj 7 godzin na sen,
• zachowaj regularny harmonogram snu – nawet w weekendy,
• unikaj kofeiny na 4 do 6 godzin przed snem,
• ogranicz spożycie alkoholu i ciężkich posiłków przed snem – choć wydaje się, że kieliszek wina pomoże zasnąć, utrudnia on wejście organizmowi w fazę głębokiego snu, który najbardziej wpływa na regenerację skóry,
• wykonuj regularne ćwiczenia i utrzymuj zdrową dietę.
• używaj urządzenia do śledzenia snu, takiego jak aplikacja cyklu snu, które kontroluje jakość Twojego snu i wykazuje wszelkie nieprawidłowości w każdej fazie.

Jak poradzić sobie ze zmęczeniem?

Istnieje kilka prostych sposobów na samodzielne zadbanie o zdrowy wygląd cery:
1. Wypróbuj peeling do twarzy, który usuwa martwe komórki i pobudza przepływ krwi.
2. Wykorzystaj siłę makijażu– dobrze zaaplikowany makijaż skutecznie ukryje cienie pod powiekami czy zaczerwieniona skórę. Nie warto przesadzać z ilością podkładu, który na zmęczonej twarzy może dodatkowo potęgować zły wygląd
3. Zaopatrz się w przeciwutleniacze, np. w postaci owoców i warzyw w swojej diecie.
4. Upewnij się, że śniadanie zawiera takie produkty jak borówki i jabłka z polifenolami antyoksydacyjnymi, które rozszerzają tętnice i zwiększają przepływ krwi.

Jednak najważniejsze jest stopniowa zmiana codziennych nawyków, taka jak zaburzony czas posiłków czy snu. Regulacja tych dwóch rzeczy pozwoli na łatwiejsze poradzenie sobie z problemami skórnymi. Osoby, które cierpią na problemy z kręgosłupem, powinny również zadbać o wygodne i dopasowane posłanie. Materac lateksowy nie tylko poprawia komfort snu, ale jest zdrowy dla skóry i układu ruchowego. Poprawia krążenia krwi, a także chroni przed alergiami i chorobami układu oddechowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ