Koloryzacja – trzy stopnie trwałości

3
979

Oferta dostępnych w drogeriach środków koloryzujących jest nie do ogarnięcia. Na każdym opakowaniu widnieje informacja o stopniu trwałości, jednak nie każda z nas wie co kryje się  za tymi danymi.

Poniżej wyjaśniamy metody działania farb i ich trwałości.

Stopień trwałości 1 – farby zmywalne.

  • trwałość 1 oznacza koloryzację zmywalnymi preparatami tonującymi. Farba pokrywa tylko łuskę włosa, dzięki temu ta metoda idealnie nadaję się do wypróbowania nowego koloru lub nadania włosom blasku. Takie szampony koloryzujące składają się tylko z jednego komponentu, nie rozjaśniają naturalnej barwy włosów i nie wnikają w strukturę włosa. Kolor utrzymuje się do trzech-czterech myć. Siwe włosy pokrywane są tylko w minimalnym stopniu. Zmywalne preparaty tonujące są najłagodniejszym sposobem, by nadać włosom lśniący odcień. Dlatego mogą być stosowane zaraz po trwałej, gdyż nie obciążają włosów.

Stopień trwałości 2 – kolor stopniowo płowieje.

  • trwałość 2 to preparaty koloryzujące „ton w ton”. Nadają włosom intensywną barwę. Są to farby utleniające, ale tylko z niewielką ilością substancji utleniających. Składają się z dwóch komponentów, które trzeba połączyć bezpośrednio przed nałożeniem na włosy. Nie zawierają amoniaku, który niszczy włosy. Kolor nie zmywa się , ale traci z czasem na intensywności. Większość takich preparatów  nie rozjaśnia włosów, ponieważ nie redukują pigmentów i nie naruszają struktury włosa. Są jednak i takie, które mają nadtlenek wodoru: powodują delikatne rozjaśnianie. Farbowanie „ton w ton” utrzymuje się do około 20 myć.art-jak-dobrac-stezenie-oksydantu

Stopień trwałości 3 – trwała koloryzacja.

  • trwałość 3 oznacza farby trwale koloryzujące. Są to farby utleniające o wyższej zawartości substancji utleniających, najczęściej nadtlenku wodoru. W odróżnieniu od koloryzacji „ton w ton”, po ich użyciu dochodzi do redukcji pigmentów. Takie farby zawierają amoniak, który wnika we włosy i je rozpulchnia. Dzięki temu do wnętrza włosa może przedostać się kolor. Po takim farbowaniu włosy wymagają specjalnej pielęgnacji, by kolory był trwały. Trwała koloryzacja umożliwia najintensywniejsze zmiany barwy, gdyż powoduje całkowite przefarbowanie włosa. Wada: rozstanie się z nowym kolorem nie jest łatwe. Jedyny sposób to ponowne przefarbowanie. Lub cierpliwość, aż odrosną własne niefarbowane włosy. No i odrosty, które trzeba farbować co miesiąc.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzerwone włosy
Następny artykułFryzury zawsze modne

3 KOMENTARZE

  1. Szczerze mówiąc nawet nie zwracałam na to uwagi, może dla tego że naprawdę nie wiedziałam o co w tym chodzi .. Teraz na pewno zacznę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ