Półki w sklepach wielobranżowych, w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem wszelkiego rodzaju kosmetyków. Wśród nich znajdziemy preparaty ekologiczne, naturalnego pochodzenia. Czy warto po nie sięgać?

Naturalne lepsze od chemii

Kosmetyki pochodzenia naturalnego, organicznego, najczęściej są wyprodukowane na bazie ekologicznych produktów. Naturalne kosmetyki z założenia powinny być korzystniejsze dla naszej skóry i włosów niż te pochodzące z substancji chemicznych, syntetycznych. Na tym właśnie bazują producenci kosmetyków naturalnych, choć nie wszystkie rzeczywiście takimi są. Jeśli większość składników kremu czy balsamu jest naturalnego pochodzenia, można mówić o organicznym kosmetyku. Jego składniki mają postać ekstraktów i naturalnych olejków, np. olejek jojoba, olejek arganowy czy różany. Produkty te są źródłem bogactwa składników odżywczych, w tym witamin E, A i C, które są naturalnymi antyutleniaczami, walczącymi z wolnymi rodnikami w skórze i przeciwdziałającymi pierwszym oznakom starzenia.

 

Bezpieczeństwo użycia

Obecnie coraz więcej osób w różnym wieku i o różnej płci choruje na alergię. Niewykluczone, że takie wzmożone zachorowanie społeczeństwa wynika z coraz większego zanieczyszczenia środowiska i obecność składników chemicznych w kosmetykach i pożywieniu. Dlatego warto wybierać kosmetyki ekologiczne, które zwykle nie uczulają, ponieważ nie zawierają sztucznych barwników, substancji zapachowych czy parabenów i konserwantów. W większości kosmetyki naturalne są hipoalergiczne i z powodzeniem każdy, nawet małe dziecko, może je stosować. Są one gruntownie przebadane przez dermatologów, a wielowiekowa tradycyjna receptura zapewnia bezpieczeństwo ich zastosowania w praktyce. Jako że zawierają naturalne składniki, klient nie musi martwić się o to, że używając kosmetyku wprowadza do swojego organizmu szkodliwe substancje chemiczne.

Wadą naturalnych kosmetyków jest to, że bez konserwantów mają bardzo krótki termin przydatności do użycia. Często trzeba je przechowywać w lodówce, aby nie zepsuły się.

Przyjazne człowiekowi i zwierzętom

Kosmetyki naturalne występują pod różnymi postaciami – kremów, peelingów, scrubów, żelów, serum, balsamów, szamponów i odżywek, adresowany do różnych typów skóry. W grupie tej wyróżnia się kosmetyki dla dzieci, niemowląt czy dla skóry dojrzałej. Wszystkie kosmetyki ekologiczne są przyjazne dla całego środowiska naturalnego i nie są testowane na zwierzętach, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych. Kosmetyki naturalne z uwagi na zawartość substancji pochodzenia organicznego, nie uczula i nie wymaga testów na zwierzętach. Ich składniki z reguły nie powodują efektów ubocznych, chyba że ktoś posiada uczulenie na jeden z ich ingredientów. Generalnie jednak, większość kosmetyków naturalnych i ekologicznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i naszego bezpieczeństwa, o ile stosujemy się do zasad zdroworozsądkowych. Ekologiczny charakter kosmetyków organicznych na pewno przypadnie do gustu wszystkim obrońcom przyrody.

Magda Wanat
Kosmetyków naturalnych szukaj na: www.i-apteka.pl/KosmetykiNaturalneOrganiczne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ