Łysienie u kobiet- problem, któremu można zaradzić

0
498

Łysienie to nie tylko męski problem. Coraz więcej kobiet skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Powodem tego stanu rzeczy mogą być różne czynniki: stres, niewłaściwa dieta lub stosowana kuracja hormonalna. Aby wyleczyć łysienie, trzeba poznać przyczynę tego zjawiska, gdyż tylko wtedy można liczyć na zahamowanie wypadania włosów i ponowny ich wzrost.

Łysienie- przyczyny

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne. Z jednej strony obwinia się za to stres i niewłaściwą dietę. I jest to prawda. Nagminny stres powoduje bowiem słabszy dopływ substancji odżywczych oraz tlenu do mieszków włosowych. Dlaczego? Dlatego, że podczas stresu organizm nastawiony jest na walkę i jego głównym celem jest wtedy produkcja adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Zapomina więc o takich drobnych sprawach, jak odżywienie cebulek włosa.

Ponadto stres działa niekorzystnie na tarczycę, a ta, jeśli działa nieprawidłowo, wytwarza zbyt małą ilość tyroksyny, która powoduje wypadanie włosów. Uboga w składniki odżywcze dieta również nie sprzyja wzrostowi włosów. Jeśli w organizmie brakuje podstawowych witamin i pierwiastków, trudno liczyć na gęstą i pełną objętości fryzurę.

Kolejną, ważną przyczyną łysienia u kobiet są zaburzenia hormonalne. Wspomniane już było o złej pracy tarczycy, która przy niedoczynności powoduje nadmierną utratę włosów. Warto jednak przypomnieć również o hiperprolaktynemii, czy też o zespole policystycznych jajników, które powodują przerzedzenie włosów.

Rodzaje łysienia u kobiet

9048

Istnieją różne rodzaje łysienia. Najczęściej wymienia się łysienie androgenowe- charakterystyczne dla mężczyzn, które objawia się tworzeniem zakoli lub przerzedzeniem włosów na szczycie głowy. Wynika ono z nadmiernej produkcji męskich hormonów, czyli testosteronu i androstendionu. Kolejnym rodzajem jest łysienie telogenowe. Jest ono efektem zbyt szybkiego obumierania włosów. W tym przypadku włosy wypadają na całej powierzchni głowy. Może pojawiać się też łysienie plackowate, które charakteryzuje się ogniskową utratą włosów. Występuje ono jednak częściej u mężczyzn niż u kobiet. Za przyczynę tego zjawiska obwinia się choroby autoimmunologiczne.

Łysienie- leczenie

Leczenie łysienia powinno rozpocząć się od poznania przyczyny tego zjawiska. Wskazana jest więc wizyta u endokrynologa i wykonanie podstawowych badań hormonalnych. Jeśli poziom hormonów płciowych i hormonów tarczycy będzie w normie, warto zwrócić uwagę na dietę i ilość stresu, jaki dostarczamy sobie w ciągu dnia. Zmiana diety na pewno wzmocni włosy i spowoduje, że staną się mniej podatne na wypadanie.

Bez względu na przyczynę łysienia, konieczne jest też wsparcie włosów od zewnątrz. Warto więc sięgnąć po profesjonalne kosmetyki, które przedłużą ich żywotność oraz wspomogą wzrost nowych, zdrowych włosów. Do tego typu kosmetyków należą wszystkie szampony bogate w witaminę PP, czy cynk, które na tyle odżywiają mieszki włosowe, że stymulują porost nowych, silnych włosów.

Ważną rolę w zahamowaniu wypadania włosów pełnią również szampony oczyszczające, które dokładnie usuwają sebum. Jeśli użyjesz takiego szamponu (np. Tricology- szampon intensywnie hamujący wypadanie włosów marki Mesoestetic), możesz być pewna, że zatykający mieszki włosowe łój, już nigdy nie będzie u ciebie przyczyną przerzedzenia fryzury. Kompleksowe działanie – czyli usuwanie sebum za pomocą szamponu, a następnie dostarczenie odżywki, jest też jak najbardziej wskazane. Czysta skóra lepiej wchłonie składniki odżywcze, a przez to lepiej odżywi włosy. Jeśli potem jeszcze nałożysz na głowę kosmetyk nawilżający skórę głowy (a przez to normujący wydzielanie łoju) – walkę z łysieniem możesz uznać za zwycięską. Taką kompleksową kurację (szampon, odżywka plus kosmetyk nawilżający) możesz zastosować sięgając po Nioxin System 4- zestaw pielęgnacyjny przeciw wypadaniu włosów.

nioxin

Istotną rolę w procesie zahamowania wypadania włosów odgrywają również ampułki, takie jak np. Genosys HR3 Matrix CHS- 1 Clinical Hair Solution. Są one bogate nie tylko w substancje odżywcze, ale przede wszystkim w składniki blokujące 5- alfa- reduktazę i DHT (dyhydrotestosteron), które są bezpośrednio odpowiedzialne za łysienie androgenowe. Nie bez znaczenia, w walce o gęstą i zdrową czuprynę, są też ampułki stymulujące wzrost nowych włosów np. po ampułki przeciw wypadaniu włosów Seskavel. Dzięki nim, już po kilku miesiącach, skóra głowy porośnięta zostanie przez tzw. baby hair i nastąpi naturalne zagęszczenie fryzury.

sesderma

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ