Przeczytaj, zanim zafarbujesz włosy

0
Przeczytaj, zanim zafarbujesz włosy
Farbowanie włosów wydaje się proste dopóki… sami tego nie robimy. Zwykle przed pierwszym razem pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Postaramy się rozwiać przynajmniej niektóre z nich.

Farba z amoniakiem – bezpieczna, czy nie?

O amoniaku mówi się dużo złych rzeczy. Tymczasem jego rolą jest rozchylenie łusek włosa tak, by ułatwić zadanie farbie. Jeśli nie ma w niej amoniaku, na pewno jest inny składnik, który ma identyczne zadanie. Amoniaku nie lubimy za jego brzydki zapach i skojarzenia z moczem. Trzeba jednak pamiętać, że o ile amoniak dość szybko się ulatnia i nie zostaje na włosach, o tyle ze składnikami zastępującymi amoniak bywa różnie.

Dlaczego nie mam takich włosów jak na opakowaniu?

Zwykłe kupujemy farbę z nadzieją, że uda nam się zafarbować włosy na identyczny kolor, jak ma ta pani z pudełka. Niestety – pani z pudełka to pani z pudełka, a kolor jej włosów mógł zostać poddany obróbce komputerowej. Lepiej zajrzeć na tył opakowania. Tam powinniśmy znaleźć interesujące nas porównania, tzn. naturalny kolor włosów i efekt, jaki uzyskamy po zastosowaniu konkretnej farby. Trzeba jednak pamiętać, że przyciemnianie bądź rozjaśnianie włosów uda się tylko wtedy, gdy nasze włosy nie znają farby. Jeśli chcemy zmienić kolor włosów farbowanych, lepiej udać się do fryzjera. Samodzielne eksperymenty mogą się zakończyć dość nieoczekiwanie.

Kupiłam farbę blond – dlaczego moje włosy są czerwone?

Prawdopodobnie dlatego, że wyjściowym kolorem był czarny. Żeby rozjaśnić tak ciemne włosy, nie wystarczy jednorazowe farbowanie. Farbowania włosów nie można porównywać do malowania ścian – tu farba wnika głęboko w strukturę włosa, a nie pokrywa go na zewnątrz. Stąd i efekty mogą być bardzo różne. Jeśli chcemy skutecznie rozjaśnić bardzo ciemne włosy, trzeba oddać się w ręce fryzjera, który przeprowadzi zabieg dekoloryzacji, innymi słowy pozbawi nasze włosy naturalnego koloru i dopiero wtedy nałoży interesującą nas farbę.

Nie chcę zbyt często farbować włosów, jaka farba będzie najtrwalsza?

Chociaż producenci prześcigają się w obiecywaniu trwałości farb, tak naprawdę mniej liczy się sama farba, co jej kolor. Najszybciej płowieją wszelkie odcienie czerwieni i rudości. Chłodny brąz pod wpływem słońca stanie się ciepły. Ale, co ciekawe – ciepłe brązy utrzymują się na włosach najdłużej.

Chcę, żeby mój kolor był intensywniejszy – czy mam trzymać farbę dłużej na włosach?

W instrukcji dołączonej do farby jest wyraźnie napisane, jak długo należy przeprowadzać proces koloryzacji. Przekonanie, że wydłużenie tego czasu pozwoli na uzyskanie głębszego koloru, jest błędne. Pamiętaj, że farba to kosmetyk na bazie chemii. Został tak stworzony, by zmienić kolor włosów, jednocześnie zachować ich naturalną strukturę. Jeśli przedłużysz proces koloryzacji, narażasz włosy na uszkodzenie, kolor na pewno nie będzie mocniejszy.

Czy mogę farbować włosy co dwa tygodnie?

To twoje włosy i możesz z nimi robić, co chcesz, ale musisz pamiętać, że tak częste zabiegi koloryzacji uszkodzą i zniszczą włosy. Po dwóch tygodniach odrosty nie są mocno widoczne, więc nie ma potrzeby ponownego przeprowadzenia zabiegu. Specjaliści radzą, by farbować włosy raz w miesiącu, o ile oczywiście zależy ci na jednolitym i równomiernym kolorze.

Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do farbowania włosów?

Przed pierwszym farbowaniem dobrze jest zrobić w niewidocznym miejscu test i przekonać się, czy nie masz uczulenia na farbę lub jeden z jej składników. Poza tym z zabiegu powinny zrezygnować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj