Siwienie włosów a codzienny stres — jak poradzić sobie z obiema rzeczami na raz?

0
Siwienie włosów a codzienny stres — jak poradzić sobie z obiema rzeczami na raz?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że życie w przewlekłym stresie negatywnie odbija się na zdrowiu. Mówią o tym wszyscy. Jednak nikt nie wspomina, że ekstremalny stres powoduje również siwienie włosów. Sprawdźmy zatem, co możesz zrobić, aby zminimalizować stres i ryzyko przedwczesnego osiwienia do minimum.

Stres a siwienie – wróg nr 1 w walce z siwizną

Naukowcy od dawna wiedzą, że długotrwały stres wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia. Wysoki poziom kortyzolu może powodować problemy z układem pokarmowym, przybieranie na wadze, osłabienie układu odpornościowego, problemy z sercem, a także łysienie i nerwicę. Okazuje się jednak, że przewlekły stres przyspiesza również siwienie włosów. Niestety, nie mówi się głośno o tym, że prawdopodobnie to największy wróg każdego, kto nie chce przedwcześnie osiwieć.

„Stres jest czynnikiem wielu zaburzeń organizmu. Jego wystąpieniu nie można zapobiec – wszyscy w ciągu życia doświadczają tego stanu. Każdy indywidualnie reaguje na pojawiające się napięcie – jedni tracą apetyt i mają problemy żołądkowe, u innych występują przyspieszone bicie serca oraz problemy ze snem. Stres to także źródło siwienia.” – czytamy w artykule Siwe-wlosy.pl – internetowego kompendium wiedzy o siwych włosach – Siwienie włosów a stres – czy istnieje powiązanie?

Syndrom Marii Antoniny, czyli historia o osiwieniu ze stresu

Na pewno kiedyś słyszałeś powiedzenie, że można osiwieć ze strachu. Ale czy wiesz, że ze stresu również? Właśnie o tym mówi sławny przypadek Marii Antoniny, który zyskał nawet miano syndromu. I chociaż na początku był tylko miejską legendą i historyczną ciekawostką, to okazuje się, że jest w nim wiele prawdy.

Przypadkiem tym zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. W pracy naukowej pod tytułem „Hiperaktywacja nerwów współczulnych powoduje wyczerpanie komórek macierzystych melanocytów” badacze przeanalizowali procesy zachodzące w mieszkach włosowych podczas sytuacji stresowych.

Naukowcy doszli do jednoznacznych wniosków. Ekstremalny stres sprawia, że macierzyste komórki, produkujące melaninę, przestają działać prawidłowo. Każda komórka włosa nieodwracalnie traci swój pigment, w efekcie czego włosy stają się całkowicie siwe. Widzisz więc zatem, jak ważny jest spokój również w kwestii zdrowia włosów.

Mniejszy stres to mniejsze ryzyko siwizny

Dla wielu osób stres może być czynnikiem, który napędza ich do wydajniejszej i szybszej pracy. I krótkotrwały stres to nic złego. Problem pojawia się, gdy odczuwasz go nieustannie, a to przekłada się na jakość Twojego życia. Jeżeli martwisz się o kondycję swoich włosów, również zastanów się, czy nie warto zadbać o relaks i odpoczynek. Istnieje ogromna szansa, że dzięki temu zachowasz naturalny wygląd włosów bez cienia siwizny.

Naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem

Już wiesz, że przewlekły stres wyrządza ogromne szkody w Twoim organizmie. W jaki sposób możesz wnieść do swojego życia więcej spokoju i harmonii? Najskuteczniejsze naturalne sposoby to:

  • spożywanie zbilansowanych posiłków — wszystko zaczyna się od diety, dlatego przyjrzyj się swoim nawykom. Spożywasz dużo kawy, a może palisz papierosy i regularnie pijesz alkohol? Postaraj się za wszelką cenę obniżyć ilość tych substancji w swoim ogranizmie do minimum. Spożywaj nieprzetworzone produkty, pełne zdrowych tłuszczów, witamin i mikroelementów. Dzięki temu Twój organizm lepiej będzie radził sobie z krytycznymi sytuacjami.
  • regularna aktywność fizyczna — ćwiczenia to najlepszy, darmowy sposób na zmniejszenie napięcia i ustabilizowanie nastroju. Według wielu naukowców ćwiczenia siłowe pomagają również na ataki paniki, a nawet stany depresyjne. Z kolei regularne trenowanie jogi i świadomego oddychania skutecznie i szybko obniża odczuwany stres.
  • suplementacja adaptogenami — te całkowicie naturalne preparaty to jeden z najlepszych, najbezpieczniejszych i najpopularniejszych suplementów na stres. Są to zazwyczaj ekstrakty z roślin, ziół i grzybów, które wykazują niesamowite działanie na układ nerwowy i mózg człowieka. Pomagają zwiększyć tolerancję na stres, wysiłek i zmęczenie. Zmniejszają stres oksydacyjny. Pozwalają się zrelaksować, a niektóre wykazują również działanie przeciwnowotworowe.

Jak walczyć z siwymi włosami?

Trudno jest Ci zwalczyć stres w swoim życiu, ale w dalszym ciągu chcesz pozbyć się siwych włosów? Najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli połączysz ze sobą walkę ze stresem oraz kurację przeciwko siwym włosom. Oczywiście, możesz też zacząć od mniejszych kroków i postawić na metody niwelujące samą siwiznę. Co możemy polecić?

  • zbilansowane, nieprzetworzone posiłki — w przypadku leczenia siwizny dostarczenie istotnych witamin również zaczyna się od diety. Upewnij się, że spożywasz naturalne produkty na surowo lub po obróbce termicznej, ale nigdy przetworzone. Szukaj produktów z nienasyconymi kwasami, pełne witamin z grupy B, cynku, żelaza, miedzy oraz witaminy A, E i D.
  • dodatkowa suplementacja — czasami ciężko jest utrzymać dietę w ryzach, dlatego możesz sięgnąć również po tabletki. W tym wypadku ponownie sięgnij po witaminy z grupy B (w szczególności biotynę i witaminę B12), kwas foliowy, melaninę, kwas PABA i minerały takie jak cynk, miedź i żelazo.
  • naturalne płukanki — w internecie roi się od przepisów na naturalne płukanki na siwe włosy. Z reguły wykonuje się je z produktów, które każdy ma w domu, dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Nie dają trwałego efektu, ale mogą pomóc na pierwsze oznaki siwizny.
  • odsiwiacze i preparaty koloryzujące — sposób na odzyskanie równomiernego koloru włosów, gdy potrzebujesz natychmiastowego efektu. Pamiętaj jednak, że to sposób na zamaskowanie objawów, a nie leczenie ich prawdziwych przyczyn.

Podsumowanie

O negatywnych skutkach stresu słyszy się przede wszystkim w kontekście zdrowia psychicznego i fizycznego. Jak widać ma on wpływ również na kondycję i kolor Twoim włosów. Może się okazać, że w Twoim przypadku to cichy zabójca pigmentu, który powoduje, że siwe włosy pojawiają się nawet w młodym wieku. Zastanów się, czy Twój tryb życia nie jest zbyt stresujący, bo być może możesz uchronić się przed siwizną w prosty sposób, czyli przywracają balans na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj