Ile kosztuje tatuaż?

1
Ile kosztuje tatuaż?

Jedni uważają go za formę sztuki, a inni twierdzą, że jest tylko kolejną ozdobą ciała, którą na siłę wygenerowała współczesna moda. Są też tacy, którym tatuaż kojarzy się wyłącznie ze środowiskiem przestępczym lub osobami skazanymi na pobyt w więzieniu. Właśnie ta ostatnia grupa zdaje się być całkowicie głucha na fakt, że ten rodzaj ozdabiania skóry wywodzi się przecież jeszcze z czasów starożytnych, kiedy to w ten sposób nobilitowano lub piętnowano dane jednostki. Od zawsze społeczności na całej Ziemi starały się w ten (lub inny) sposób uwypuklić swoja indywidualność, styl oraz pasje, by były lepiej widoczne dla ich otoczenia.

Największą popularność tatuaż zaczął osiągać po 1950 roku. Był to moment, kiedy ta specyficzna forma dekoracji przełamała wiele barier związanych z wiekiem czy statusem społecznym i na stałe wpisała się do kultury popularnej. Jak wynika ze statystyk najczęściej do salonów tatuażu przychodzą mężczyźni, choć liczba kobiet decydująca się na taki sposób ozdabiania swojego ciała ciągle się zwiększa. Ile jednak taka przyjemność kosztuje?

Po pierwsze wszystko zależy od salonu tatuażu, gdyż w tej branży każdy kształtuje swój cennik samodzielnie, a często wysokość opłat za tatuaż jest odzwierciedleniem talentu jakim dysponuje tatuażysta. Młodzi ludzie są grupą, która szczególnie chętnie sięga po ten sposób ozdabiania ciała, jednak często okazuje się, że jest to także grupa, która szuka największych oszczędności. Prowadzi to do wysypu nieudolnie i źle zrobionych tatuaży, które potem czeka kosztowne usunięcie lub trzeba będzie je pokryć innym rysunkiem.

Dobre salony tatuażu nie posiadają cennika. Wszystko zależy od indywidualnego wyboru klienta, gdyż osoby, które tu przychodzą bardzo często przynoszą ze sobą swoje własne projekty. Przychodząc do salonu tatuażu musimy najpierw ustalić szereg szczegółów, nim poznamy wartość swojego zamówienia. Im trudniejszą i czasochłonną prace musi wykonać tatuażysta tym większy rachunek przyjdzie nam uiścić. Newralgicznie ważne dla sumy jest też to, jakimi umiejętnościami i doświadczeniem dysponuje osoba zajmująca się ozdabianiem naszego ciała oraz od prestiżu samego salonu.

Jeśli ktoś zastanawia się nad zrobieniem profesjonalnego tatuażu powinien wziąć pod uwagę, że będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych lub nawet więcej. Nie warto żałować pieniędzy. Dzieło sztuki musi kosztować, a tanie i bezwartościowe podróbki zawsze będą po okazyjnej cenie. Za maleńki tatuaż zapłacimy w Polsce ok 100 zł. Każde miejsce na naszym ciele posiada inną cenę, tak samo jak indywidualny wzór, czy wielkość tatuażu. Nie powinniśmy także sugerować się modą oraz tym co nasi znajomi sobie wytatuowali. Ma on być przecież źródłem radości i satysfakcji, a nie kolejną kopią do jakiej przyzwyczaiła nas kultura masowa.

Planując wytatuować całe plecy trzeba liczyć się z kosztem kilku tysięcy złotych, gdyż jest to praca na kilka sesji (wielogodzinnych). Udo, przedramię lub ramie dobrze wytatuowane to koszt od 600 do 1000 zł. Im trudniej umiejscowić tatuaż tym wyższa cena. Skomplikowanie wzoru też odbija się na rachunku. Z reguły tatuaż czarno-biały jest tańszy od kolorowego, a najdroższe są oczywiście te wykonane w taki sposób by dawały efekt trójwymiarowości.

Materiał przygotowany przy współudziale serwisu zdobienie-ciała.pl.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj