Kwas glikolowy i jego zastosowanie kosmetyczne

0
Kwas glikolowy i jego zastosowanie kosmetyczne

Czym właściwie jest kwas glikolowy? To naturalny związek chemiczny, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie posiada określonego koloru ani zapachu, można go uzyskać zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i wyizolować ze źródeł organicznych, takich jak buraki cukrowe, trzcina cukrowa, melon kantalupa, winorośl czy ananasy. Jego zastosowanie w kosmetyce jest wszechstronne. Szczególną popularnością cieszą się produkty w kwasem przeznaczone do pielęgnacji skóry.

Kwas glikolowy to substancja silnie drażniąca, stąd wszelkie zabiegi z jego wykorzystaniem muszą być wykonywane przez profesjonalnych kosmetologów. Do użytku domowego możliwe jest zakupienie preparatów z dużo niższym stężeniem tego składnika. Oczywiście bardziej spektakularnych rezultatów spodziewamy się raczej po wizycie w salonie medycyny estetycznej.Zabieg, na który można się zdecydować, nosi nazwę peelingu chemicznego. Ma on średnio-głębokie oddziaływanie, co oznacza, że jego inwazyjność jest mniejsza niż w przypadku mikrodermabrazji, ale dużo wyższa, niż przy klasycznym peelingu enzymatycznym, który możemy wykonać nawet w warunkach domowych,

Przed i w trakcie zabiegu…

Przed procedurą należy przygotować skórę na przyjęcie preparatu. Polega to na aplikowaniu specjalnego żelu około tydzień przed zabiegiem. Przed nałożeniem preparatu z kwasem glikolowym konieczne jest natomiast zabezpieczenie okolic oczu oraz wrażliwszych miejsc na skórze twarzy, takich jak kąciki ust, skrzydełka nosa, oraz wszelkie obszary ze znamionami barwnikowymi czy uszkodzeniami naskórka. Następnie nanoszony jest żel przygotowujący do zabiegu, procesowi towarzyszy delikatny masaż skóry usprawniający jej oczyszczanie. Podczas przeprowadzania zabiegu bardzo ważne jest monitorowanie reakcji skóry oraz odczuć pacjenta. Kwas glikolowy nie działa równomiernie, dlatego też eksfoliacja musi być stale kontrolowana przez doświadczonego kosmetologa. Po skończonym zabiegu wykonywany jest kompleksowy demakijaż, wraz z tonizowaniem oraz nawilżaniem skóry.

To, jak długo trwa cały zabieg zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i jest ustalane podczas szczegółowego wywiadu z nim – konsultacje są więc niezbędne. Jako, że dostępne są różne stężenia kwasu (od 15 – 50 procent), czas ten jest zróżnicowany. Na ogół przygodę z kwasem glikolowym zaczyna się od najniższego stężenia. Warto bowiem podkreślić, że zabiegi wykonuje się w seriach. Każdorazowo kluczowa jest dokładna obserwacja obszaru poddawanego procedurze. Pieczenie czy zaczerwienienia, a także odczuwane przez pacjenta to bezwzględne oznaki, iż należy przerwać aplikowanie a pozostały preparat usunąć w całości.

Czego spodziewać się po zabiegu? Woman looking in mirror

Peeling kwasem glikolowym zapewnia naszej skórze nową jakość. Niemal natychmiast widoczne jest napięcie oraz swoista promienność. Wynika to z lepszego dotlenienia i ukrwienia komórek. Zmarszczki również zostają delikatnie wygładzone. Ponad to tak głębokie oczyszczenie na dłuższy czas eliminuje problemy z zaskórnikami, wypryskami czy rozszerzonymi porami – oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji oczyszczającej na co dzień. Korzystne dla cery jest również połączenie peelingu z terapią dogłębnie odżywiającą lub nawilżającą komórki skóry. Dzięki oddziaływaniu kwasu lepiej przyjmują one bowiem wszelkie substancje – również te odmładzające, jak np. naturalny kwas hialuronowy. Niezwykle istotne jest jednak zapewnienie ochrony skórze, która została pozbawiona warstwy obumarłej – szczególnie przed promieniowaniem UV.

Komu w szczególności pomoże aplikacja kwasu glikolowego?

Zabieg ma działanie zarówno kosmetyczne, jak i lecznicze. Oczywiście ostateczne rezultaty są uwarunkowane tym, jak często kwas będzie aplikowany, w jakim stężeniu, oraz jaki jest stopień naszych problemów dermatologicznych. Na ogół jednak zaleca się zastosowanie glikolowych preparatów w takich stanach jak: trądzik młodzieńczy i niejako związany z nim łojotok, zmiany skórne, takie jak przebarwienia i inne pigmentacyjne patologie, a także keratozy skóry czy ostuda ciążowa. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu. Przede wszystkim nie powinny poddawać mu się osoby, u których stwierdzono jakiegokolwiek rodzaju zmiany ropne bądź atopowe zapalenie skóry.

Koszty procedury – w zależności od salonu i jego lokalizacji mogą wynieść od 100 do 200 złotych za jeden zabieg (na twarz), przy czym należy pamiętać, iż w większości konieczne jest kilkukrotne, po odpowiedniej przerwie, powtórzenie.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Ladies Clinic, kliniki medycyny estetycznej specjalizującej się w zabiegach kwasem glikolowym .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj