O czym pamiętać, aby Twoje włosy były gęste i lśniące?

0
O czym pamiętać, aby Twoje włosy były gęste i lśniące?
Masz problemy z nadmiernie wypadającymi włosami? Chcesz, żeby były długie i lśniące, ale zamiast tego kruszą się i są suche? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco to, warto zastanowić się, co jest przyczyną problemów z włosami. Być może jest to niewłaściwa pielęgnacja. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze najlepszego szamponu do włosów, który zadba o ich dobrą kondycję.

Czynniki sprawiające, że Twoje włosy są w kiepskim stanie

Wiele czynników ma wpływ na kondycję Twoich włosów. Niektóre z nich możesz całkowicie wyeliminować np. rezygnując z częstego stosowania farb z amoniakiem lub stylizacji za pomocą wysokiej temperatury. Są też i takie, których nie dasz rady usunąć np. silny mróz, wiatr, czy promieniowanie słoneczne. Jednak możesz zminimalizować ich negatywny wpływ i zadbać o właściwą pielęgnację włosów. Zwróć uwagę, jakich szamponów i odżywek używasz na co dzień. O dobrą kondycję Twoich włosów zadba naturalny szampon do włosów, który zapobiegnie ich wypadaniu, a także sprawi, że będą miękkie i lśniące (np. https://arkazdrowia.pl/produkt/szampon-z-diosmina-i-hesperydyna/)

Jakie czynniki sprawiają, że Twoje włosy stają się kruche, suche i wypadają w dużych ilościach?

  • Zaburzenia hormonalne – szczególne znaczenie mają te, które dotyczą hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych. Hiperandrogenizm, czyli nadmiar androgenów w organizmie jest przyczyną łysienia androgenowego. Nasilone wypadanie włosów może być spowodowane również niedoborem estrogenów, który obserwowany jest głównie u kobiet w okresie menopauzy.
  • Choroby – jeśli zauważyłeś, że Twoje włosy są w coraz gorszym stanie, może świadczyć to o chorobie. Mowa tu przede wszystkim o niedoczynności/nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorobach wątroby, chorobach autoimmunologicznych, reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobach przebiegających z wysoką gorączką.
  • Wybrane leki – jednym z czynników prowadzących do utraty włosów może być przyjmowanie leków stosowanych w przypadku: łuszczycy, trądziku (np. retinoidy), grzybicy (np. flukonazol), nowotworów (np. cytostatyki) oraz depresji. Negatywny wpływ na kondycję włosów mogą mieć również leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwwirusowe.
  • Niedobory żywieniowe – jakość spożywanych posiłków ma istotny wpływ na kondycję włosów. Jeśli nie dostarczasz z dietą odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych Twoje włosy, mogą nadmiernie wypadać, stać się suche i łamliwe. Szczególną rolę odgrywają tu witaminy z grupy B, białko, składniki mineralne (m.in. żelazo, cynk), a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3.
  • Niewłaściwa pielęgnacja – źle dobrane kosmetyki do włosów, częste farbowanie przy użyciu farb z amoniakiem, a także zabiegi stylizacyjne (szczególnie te, gdzie niezbędna jest lokówka/prostownica/suszarka) mają niekorzystny wpływ na włosy.
  • Warunki atmosferyczne – za zły stan włosów może odpowiadać również silny wiatr, mróz, a także wysokie temperatury.

Co możesz zrobić, aby polepszyć kondycję włosów?

Wszystko zależy od tego, czym spowodowane jest pogorszenie kondycji włosów. Jeśli odpowiada za nie choroba, konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. W przypadku, gdy proces chorobowy powoduje nie tylko zwiększoną łamliwość, ale i utratę włosów możesz sięgnąć po szampon na wypadające włosy.

W okresie zimowym i letnim Twoje włosy są szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników z zewnątrz. Nie dasz rady zmienić pogody za oknem, ale możesz ochronić włosy przed silnym mrozem, wiatrem, czy promieniowaniem słonecznym. Wystarczy, że założysz nakrycie głowy, a także zadbasz o stosowanie odpowiednich kosmetyków (np. z filtrem UV). Warto zwrócić uwagę również na naturalne szampony do włosów, które zadbają o ich dodatkowe wzmocnienie i nawilżenie.

Oprócz właściwej pielęgnacji musisz pamiętać także o odżywianiu włosów od wewnątrz. Odpowiednio urozmaicona dieta jest źródłem składników, które mają korzystny wpływ na ich kondycję. Aby uniknąć niedoborów żywieniowych, zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie pojawiły się następujące produkty:

  • tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela, śledź, sardynki),
  • rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, soczewica, fasola),
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • kasze (np. gryczana, jaglana),
  • otręby i płatki zbożowe,
  • świeże warzywa i owoce,
  • oleje roślinne,
  • orzechy,
  • pestki i nasiona (np. pestki dyni, nasiona chia, siemię lniane, nasiona słonecznika).

Niezwykle istotna jest również właściwa pielęgnacja włosów. Postaraj się unikać częstego farbowania (szczególnie farbami z amoniakiem) oraz zabiegów stylizacyjnych, które narażają włosy na działanie wysokiej temperatury. Zadbaj również o regularne stosowanie odżywek i masek do włosów.

Jak wybrać najlepszy szampon do włosów?

Właściwa pielęgnacja to nie tylko regularne używanie odżywek oraz masek do włosów. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były gęste i lśniące warto zwrócić uwagę również na szampon. Jak wybrać ten najlepszy? Istotne jest, aby był dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli np. zmagasz się z nasiloną utratą włosów dobrym wyborem, będzie szampon do włosów wypadających. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na skład produktu. Co powinno znaleźć się na liście składników?

Oleje roślinne

W kosmetykach do włosów znajdziesz szereg różnych olejów roślinnych. Wśród nich np. olej arganowy oraz jojoba. Charakteryzują się one wysoką zawartością przeciwutleniaczy (np. witaminy E), składników mineralnych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dzięki temu:

  • dbają o odpowiedni poziom nawilżenia włosów,
  • chronią włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • wykazują właściwości wzmacniające,
  • zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów.

Hesperydyna i diosmina

Są to związki, których warto szukać w szamponach na wypadające włosy. Diosmina stymuluje mieszki włosowe, a tym samym pobudza wzrost. Z kolei hesperydyna chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów.

Witamina B5, B7 i B12

Źródłem witamin z grupy B są m.in. jajka, rośliny strączkowe, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz fermentowane produkty mleczne. Znajdują się one również w składzie wybranych kosmetyków, które odżywiają Twoje włosy od zewnątrz. Witamina B5, B7 i B12 sprawiają, że stają się one mocne, błyszczące i grubsze. Dbają również o właściwy poziom nawilżenia.

Inne składniki

Najlepszy szampon do włosów, który zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu i zadba o ich dobrą kondycję, powinien zawierać również:

  • glicerynę,
  • kwas mlekowy,
  • kofeinę,
  • argininę,
  • kwas hialuronowy,
  • lipoglicynę.

Wyżej wymienione składniki mają właściwości nawilżające i wzmacniające. Ponadto hamują wypadanie włosów i zapobiegają łysieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj