“Slow fashion” i fenomen szafy kapsułowej!

0
“Slow fashion” i fenomen szafy kapsułowej!

Rewolucja już jakiś czas temu dotknęła dział mody, a co za tym idzie nasze szafy i garderoby. Moda przestawiła się z szybkiej konsumpcji na “slow fashion”, czyli świadome zakupy, lepszej jakości ubrań, ale w mniejszej ilości. W nasze życie wkroczyła tworząc szafy kapsułowe. Co to są szafy kapsułowe? I jak się zabrać, aby skompletować taką szafę? Przeczytaj, a dowiesz się jak sprawić, aby zdanie: ”Nie mam się w co ubrać” nie miało zastosowania!

Niejedna z nas zna sytuację, kiedy to stojąc przed wypchaną po brzegi szafą, wzdychamy, bo tak faktycznie nie mamy co na siebie założyć. Rozwiązaniem nie jest zakup kolejnych rzeczy i powiększenie powierzchni garderoby. Najlepiej rozpocząć od gruntownej selekcji rzeczy, aby zostały faktycznie te, które będą stanowić naszą bazę.

Jak stworzyć podstawę szafy kapsułowej? Jak się do tego zabrać?

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to przegląd szafy i usunięcie z niej tego, co tak naprawdę nigdy nie założymy, lub czeka na lepszy nasz czas, kiedy schudniemy lub pojawi się okazja do założenia. Jak wiadomo jakieś 80% naszej szafy, to rzeczy, które nigdy nie zakładamy, a jakieś 20% to faktycznie ilość odzieży, którą nosimy. Eksperci radzą, aby podczas selekcji rzeczy podzielić na te, które noszę, te, które jeszcze założę i te które nie zakładaliśmy od roku. Mniej znaczy więcej – tu ta zasada ma zastosowanie. Oczywiście rzeczy, które nie są już nam potrzebne bardzo łatwo sprzedać. Aktualnie na różnych rodzaju portalach,np. allegro, olx, vinted, czy na grupach na social mediach, np. facebooku czy instagramie. Modne stało się sprzedawanie używanych torebek, butów, płaszczy, aby dać im drugie życie, bo na pewno mogą jeszcze komuś posłużyć, a w naszej szafie zajmują tylko miejsce. Co za tym idzie coraz więcej z nas zmniejsza swoje garderoby, zostawiając małą zawartość podstawowych, wysokiej jakości basicowych modeli, które można połączyć z wieloma innymi modelami, czy oryginalnymi dodatkami. Mówimy tu o tworzeniu szafy kapsułowej, czyli “capsule wardrobe”. Stawiamy na jakość i świadome zakupy. Modowi znawcy radzą, aby zostawić bazę, do której łatwo dobierzemy dodatkowe elementy. Zostawiamy rzeczy klasyczne i ponadczasowe, które łatwo łączyć. Sama historia szafy kapsułowej zaczęła się już w latach 70 ubiegłego wieku. Wtedy to założycielka londyńskiego butiku “Wardrobe” Susie Faux zaprojektowała sam sposób dobierania ubrań w sposób przemyślany. Dobieramy wtedy 30 – 40 elementów odzieży w neutralnych kolorach lub bardziej stonowanych i przede wszystkim w prostych, klasycznych formach. Daje nam to szafę, gdzie wszystko ze sobą pasuje.

O ubrania trzeba dbać!

Modne stało się być “ecco”, co idzie w parze ze zmniejszeniem naszej garderoby . Jak wiemy przemysł odzieżowy mocno przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Do samej produkcji jednej koszulki trzeba zużyć prawie 2500 litrów wody! Większość z nas zwraca również uwagę na to, jak zostały wyprodukowane dane kolekcje. W dobie kryzysu klimatycznego wszystko to nabiera znaczenia i np.T-shirty, sukienki czy spodnie z metką “ecco aware” zyskują na popularności. Dla klientów nie tylko ważna stała się metka i to czy model pochodzi z nowej kolekcji znanej marki. Teraz klient zwraca dużą uwagę na to, w jaki sposób i z jakich materiałów został wykonany. Dlatego znane marki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i dbają w ten sposób o środowisko tworząc kolekcje “ecco aware”. A co to znaczy ecco aware? Jest to linia ubrań zaprojektowanych zgodnie z myślą zróżnicowanego rozwoju. To proces, gdzie pozyskuje się surowce z ekologicznych plantacji, gdzie nie stosuje się środków chemicznych, a w szczególności nie zużywa się znacznej ilości wody. Podsumowując to proces, który jest przyjazny dla środowiska, zwierząt i ludzi zaangażowanych w produkcję.

…, aby nasza szafa kapsułowa nie wiała nudą!

Niestety minimalizm szafy kapsułowej i jej paleta barw: szary, beż, czarny, biały, brąz sprawia, że możemy bać się nudy, którą może wprowadzić tonacja barw szafy. Tu istnieje rozwiązanie! W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w oryginalne, kolorowe dodatki: paski, buty, torebki…  Dzięki temu wyróżnimy się, a kolorowy akcent będzie bardziej widoczny i nada charakteru całej stylizacji. Po całą paletę barw, form i modeli dodatków modnych i poszukiwanych zapraszamy do sklepu internetowego https://markoweobuwie.com.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj