Włosy suche a zniszczone – różnice i jak im pomóc

0
Włosy suche a zniszczone – różnice i jak im pomóc

Stosujesz kosmetyki przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych? Niewiele osób wie, że te 2 rodzaje różnią się od siebie i wymagają nieco innego podejścia do kwestii pielęgnacji. Jak je od siebie odróżnić i jak dobrać preparaty, które je wzmocnią?

Czym różnią się włosy suche od zniszczonych?

Przyczyn suchości włosów należy upatrywać w naturze – ich specyficzna budowa sprawia, że wilgoć szybko z nich ucieka, powodując odwodnienie. Dlatego tak istotne jest ich dogłębne i regularne nawilżanie. Zniszczenie włosów powodują z kolei konkretne działania, takie jak:

  • częsta stylizacja przy pomocy prostownicy lub lokówki,
  • suszenie włosów gorącym powietrzem,
  • niewłaściwie wykonane farbowanie lub dekoloryzacja,
  • nieprawidłowe szczotkowanie.

wlosy-suche-a-zniszczone

Włosy suche cechują się również niską porowatością, co odróżnia je od zniszczonych – te z kolei zwykle są wysokoporowate. Co to oznacza w praktyce? Szampony przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych najczęściej posiadają składy dopasowane do kosmyków o wysokim stopniu porowatości. Dlatego też stosowanie ich na przesuszonych pasmach może nie zdać egzaminu – zamiast efektu ujarzmienia i nawilżenia, pogłębisz tylko ich suchość i zwiększysz łamliwość.

Jak rozpoznać, czy kosmyki są suche czy zniszczone? Szybki test!

Nie jesteś pewna, czy Twoje włosy są przesuszone czy też zniszczone? Odpowiedź na poniższe pytania!

1. Czy regularnie stylizujesz włosy na gorąco, przy użyciu suszarki, prostownicy lub lokówki?

2. Czy kondycja włosów poprawia się po proteinowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak jajeczna maseczka lub laminowanie żelatyną?

3. Czy kosmyki prezentują się najlepiej nie tuż po umyciu, lecz kilka godzin później?

4. Czy zabezpieczanie końcówek płynnym jedwabiem jest skuteczne i rzeczywiście je nawilża?

Jeśli na wszystkie z nich odpowiedziałaś twierdząco, Twoje włosy nie są suche, lecz zniszczone. Negatywne odpowiedzi świadczyć będą z kolei o przesuszeniu kosmyków.

wlosy-suche-a-zniszczone_2

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych – co ją łączy?

Włosy zniszczone są jednocześnie suche, jednak nie każde włosy suche można też nazwać zniszczonymi. Jeśli masz problemy z dopasowaniem Twoich kosmyków do konkretnej grupy, postaw na zabiegi pielęgnacyjne, które są korzystne dla obu. Co można do nich zaliczyć? Włosy zniszczone i suche są wrażliwe, dlatego też powinnaś koniecznie ograniczyć silne środki myjące i zastąpić je nieco łagodniejszymi preparatami. Odpowiednie linie kosmetyków znajdziesz np. w asortymencie Stapiz.

W obu przypadkach skuteczne okaże się też olejowanie, trzeba tylko dobrze dobrać olej. W przypadku włosów suchych sprawdzi się olej kokosowy, babassu, palmowy lub lniany, włosom zniszczonym pomoże z kolei olej z pestek winogron, z orzechów laskowych lub sojowy.

Uważaj też na zniszczenia mechaniczne, które mogą pogorszyć kondycję kosmyków. Może Ci w tym pomóc upinanie włosów przed snem, jak również ograniczanie ich elektryzowania na skutek kontaktu z szalikami czy golfami. Istotna jest też szczotka używania do czesania – najlepiej stosować drewniany grzebień lub szczotkę z włosiem dzika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj