Jak skutecznie przyśpieszyć porost włosów?

0
Jak skutecznie przyśpieszyć porost włosów?
Porost włosów to naturalne zjawisko dotyczące większości powierzchni ludzkiego ciała. Proces ten może zostać zakłócony przez wiele czynników. O ile jednak niespecjalnie zależy nam na owłosieniu rąk czy nóg, bujna czupryna to marzenie wielu osób. Sprawdź, jak przyspieszyć wzrost nowych łodyg i zagęścić fryzurę.

Cykl życia włosa. Jak rośnie włos?

Włosy rosną zgodnie ze swego rodzaju harmonogramem. Każdy z etapów charakteryzuje się swoimi zasadami i trwa określoną ilość czasu.

Cykl wzrostu włosa obejmuje trzy fazy:

  • Anagen – to, trwający od 2 do 7 lat, etap intensywnego wzrostu następującego na skutek podziałów komórek macierzy. U zdrowej osoby w tej fazie znajduje się około 90% włosów.
  • Katagen – etap, w którym włos przestaje rosnąć, a jego struktury powoli zanikają. Trwa 2 do 3 tygodni i skutkuje wypychaniem włosa z mieszka. W normalnej sytuacji w katagenie powinno znajdować się nie więcej, niż 3% włosów.
  • Telogen – to 30 do 90 dni, w trakcie których włosy zaczynają wypadać. W idealnych warunkach stara łodyga zostaje wypchnięta z mieszka przez nową, dzięki czemu całkowita objętość fryzury nie ulega zmniejszeniu. W telogenie powinno się znajdować maksymalnie 13% włosów.

To, jak szybko rosną ci włosy uzależnione jest od wielu czynników. Decydują o tym przede wszystkim geny, ale także stan zdrowia, sposób w jaki się odżywiasz oraz to, czy właściwie pielęgnujesz swoją fryzurę.

Jak skutecznie wpłynąć na tempo porostu włosów?

Tempo porostu włosów determinowane jest przede wszystkim przez geny. Zdarza się jednak, że w wyniku oddziaływania rozmaitych niekorzystnych czynników, proces ten zostaje spowolniony lub całkowicie zahamowany.

W wielu przypadkach można temu zaradzić. Istnieje bowiem kilka skutecznych sposobów na to, by wpłynąć na tempo porostu włosów. Aby pobudzić mieszki do intensywnej pracy, można działać od wewnątrz oraz na powierzchni łodyg i skóry głowy.

Dieta, czyli wpływ odżywiania na kondycję i porost włosów

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o kondycji włosów, a także szybkości porostu jest dieta. Nawet najlepsze kosmetyki nie będą w stanie naprawić szkód wyrządzonych przez nieodpowiedni sposób odżywiania.

Aby zrozumieć, jak wielkie znaczenie w tym aspekcie ma to, co kładziesz każdego dnia na talerzu, musisz zdać sobie sprawę z tego, że włosy są ciału po prostu niepotrzebne. Z założenia pełniły funkcję termoregulacyjną, niemniej ich rola w tym zakresie została praktycznie wyeliminowana. Zarówno włosy, jak i paznokcie nie stanowią dla organizmu priorytetu w żadnym względzie.

Z tego też powodu, jeśli w ciele dochodzi do niedoborów żywieniowych, to właśnie przydatki jako pierwsze zostaną pozbawione cennych składników. Organizm będzie musiał najpierw zabezpieczyć potrzeby najważniejszych struktur i organów.

Podstawową rolą jedzenia nie jest oferowanie ci przyjemności – a do tego w zasadzie została sprowadzona. Posiłki nie mają także za zadanie zacieśniać więzi społecznych. Wszystko to, co kojarzy nam się z jedzeniem jest sprawą drugorzędną.

Posiłki przede wszystkim mają dostarczać składników pokarmowych niezbędnych do realizacji wszystkich funkcji życiowych. Twój organizm potrzebuje:

  •       makroelementów: białka, węglowodany, tłuszcze,
  •       mikroelementów: witaminy, minerały.

Niedostateczna ich podaż w diecie wywołuje szereg niekorzystnych zmian w ciele i wpływa w zasadzie na każdą komórkę. Naukowcy wskazują, że niedobory witamin i składników mineralnych mogą przyczyniać się także do nadmiernego przerzedzania się fryzury.

Aby zapewnić włosom właściwy poziom odżywiania, powinieneś więc zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki, w których znajdą się wartościowe źródła węglowodanów złożonych, protein, a także zdrowych tłuszczów – szczególnie istotne są tu nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pamiętaj też o witaminach, które biorą udział w szeregu procesów związanych ze wzrostem włosa. Witamina C jest silnym antyoksydantem chroniącym komórki macierzy przed niszczącym wpływem wolnych rodników, wpływa także na syntezę kolagenu. Witaminy z grupy B regulują przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów, wspierają procesy wzrostu oraz wzmacniają włosy.

Dobra kondycja mieszków i łodyg wymaga także dostarczenia pierwiastków takich, jak selen, cynk, siarka czy żelazo. Selen jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy – zaburzenia jej funkcjonowania często powodują wypadanie włosów i hamują ich porost. Niedobór żelaza zwiększa ryzyko przerzedzania się fryzury, indukując łysienie telogenowe. Cynk uczestniczy w pobudzaniu intensywnych podziałów komórkowych, siarka zaś wchodzi w skład keratyny.

Marzysz o szybkim poroście włosów? Jedz zatem orzechy, ryby, a także warzywa strączkowe, jarmuż i szpinak. Używaj olejów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, olej awokado, olej lniany), pij dużo wody oraz naparów z pokrzywy i skrzypu.

Tabletki przyśpieszające porost włosów

Zapewnienie dostatecznej ilości makro i mikroskładników może być prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza współcześnie, gdy wiele produktów dostępnych w sklepach jest w nie ubogich, a co więcej – poddanych wielostopniowemu przetwarzaniu.

Z tego względu czasem warto wesprzeć się suplementacją. Pamiętaj jednak, by poszukując produktu odpowiedniego dla siebie, zwracać baczną uwagę na jego skład. To on decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie środka. Aby wybrać skuteczne tabletki sprawdź: ranking najlepszych tabletek na porost włosów.

Wcierki, maseczki, płukanki

Porost włosów przyspieszyć możesz także, stosując odpowiednią pielęgnację. Działanie od wewnątrz – za pomocą diety i suplementów jest niezmiernie istotne, jednakże na jego efekty trzeba będzie poczekać. Zanim niedobory w organizmie zostaną uzupełnione, a cenne składniki rzeczywiście trafią ostatecznie do mieszków, mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące.

Co zrobić, by wesprzeć kosmyki od zewnątrz? Aby przyspieszyć porost włosów powinieneś przede wszystkim pobudzać krążenie w skórze głowy oraz dostarczać mieszkom substancji, które nie docierają do nich z krwiobiegu.

W tym celu znakomicie sprawdzają się rozmaite wcierki. Rynek oferuje szeroką gamę produktów o różnorodnych formułach i przeznaczeniu. Wcierki na porost włosów i ograniczanie ich wypadania zawierają składniki pobudzające, wzmacniające i odżywiające cebulki, a także takie, które delikatnie drażnią skórę głowy i pobudzają krążenie.

Bywa jednak, że włosy rosną dość szybko, jednak wykruszając się na końcach nie zagęszczają fryzury. Dobra kondycja łodyg to kolejny aspekt, którym należy się zająć. Stosuj odżywki i maski, które dostarczą włosom tego, co niezbędne. Pamiętaj o równowadze PEH, czyli odpowiednim dawkowaniu protein, emolientów oraz humektantów. Białka odbudowują strukturę łodygi, emolienty natłuszczają i domykają łuski, te ostatnie zaś dostarczają nawilżenia.

Włos zbudowany jest z łusek, które mogą być mniej lub bardziej odchylone. Struktura ta decyduje o porowatości i wyglądzie całej fryzury. Te z mniej odchylonymi łuskami są gładkie i lśniące. Jak domknąć strukturę? Tu, poza równowagą PEH, przydadzą się także płukanki. Przygotowane na bazie octu jabłkowego czy malinowego pomogą nadać imponujący połysk. Pamiętaj jednak o umiarze – produkty te mogą czasem przesuszać włosy.

Szampony na porost włosów

Szampony na porost włosów mają na celu pobudzenie skóry głowy i mieszków. Ich skład obfituje często w cenne składniki, niemniej produkty te pozostają na głowie na tyle krótko, że trudno oczekiwać ich wyjątkowego działania.

Chcąc pobudzić porost włosów, warto przede wszystkim postawić na szampony pozbawione agresywnych detergentów, jak SLS czy SLES. Często zdarza się także, że bardzo popularna w środkach myjących kokamidopropylobetaina (cocamidopropyl betaine) może wywoływać reakcję alergiczną objawiającą się wypadaniem włosów. Warto o tym pamiętać i obserwować skórę po zastosowaniu produktu.

Masaż skóry głowy

Wcierki i szampony wykazują skuteczność nie tylko z uwagi na swój skład, ale przede wszystkim dzięki temu, że stosując je wykonujesz masaż skóry głowy. To on pomaga zwiększyć krążenie w tkance, a co za tym idzie – dotlenić i odżywić mieszki włosowe.

Regularne wykonywanie delikatnego masażu przyspiesza porost włosów oraz ogranicza ich wypadanie. Polega zarówno na delikatnym pocieraniu skóry głowy za pomocą opuszków palców, jak również na uciskaniu w określonych punktach głowy. Ta ostatnia metoda jest bardzo przydatna w przypadku wypadania włosów spowodowanego nadmiernym stresem. Wówczas możemy mieć do czynienia z silnym spięciem mięśni w okolicy głowy. Skutkuje to nie tylko bólem, ale i negatywnie oddziałuje na mieszki.

Przyspieszenie porostu włosów jest możliwe. Wymaga jednak podjęcia działania w wielu obszarach, a także systematyczności i wytrwałości. Właściwa dieta, suplementacja i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść niesamowite rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj