Jaki jest Twój rodzaj włosów? Cienkie, delikatne, a może kręcone, farbowane lub łamliwe? Aktualna kondycja włosów jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale to może nie wystarczyć w doborze najlepszego olejku. Trzeba wówczas spojrzeć na włosy nieco bliżej niż zwykle. Mianowicie przyjrzeć się ich strukturze, a tym samym poznać stopień porowatości włosów. To zdecydowanie ułatwi dopasowanie właściwego olejku i wykorzystanie jego pielęgnacyjnych właściwości.
Czym jest porowatość włosów?
Porowatość włosów to w największym skrócie stopień odchylenia łuski włosa (warstwa zewnętrzna) od jego kory, czyli warstwy wewnętrznej. Możemy wyróżnić włosy o niskiej, średniej lub wysokiej porowatości. Im bardziej łuska włosa przylega do kory – tym niższa jest porowatość włosów. Zatem włosy wysokoporowate mają najbardziej odchylone łuski. A to bezpośrednio wpływa na wchłanianie oraz zatrzymywanie wilgoci w strukturze włosa. Dlatego każdy stopień porowatości wymaga innej pielęgnacji, a tym samym stosowania innych produktów np.: olejków do włosów.
Olejki do włosów – właściwości pielęgnacyjne
Wróćmy więc do olejków. Dlaczego są one tak popularne? I jakie właściwości pielęgnacyjne posiadają? Czytaj dalej!
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów olejków do włosów, a do tego występują one różnej formie. Mogą to być klasyczne, naturalne olejki zamknięte w buteleczkach, oleje w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi oraz sera do włosów, które łączą w sobie kilka różnych olejków. Znajdziesz też specjalne olejki na końcówki włosów, które chronią końce i zapobiegają rozdwajaniu.
Jak zatem nie zgubić się w takiej szerokiej ofercie marek kosmetycznych? Warto poznać najpopularniejsze olejki do włosów oraz dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść ich regularne używanie. Poniżej znajdziesz listę 15 olejków, które bezpiecznie można stosować do pielęgnacji włosów:
- olej arganowy (polecany jako serum na suche i zniszczone końcówki);
- olej jojoba (sprawdzi się w walce z łupieżem, pielęgnuje skórę głowy);
- olej lniany (odżywia włosy i zapewnia im odpowiednią sprężystość);
- olej kokosowy (nawilża, odżywia, regeneruje włosy i ich końcówki);
- olej ze słodkich migdałów (regeneruje włosy, nawilża je, wzmacnia końcówki);
- olej makadamia (zmiękcza i wygładza włosy, zapobiega rozdwajaniu końcówek);
- olej z wiesiołka (hamuje wypadanie włosów oraz pobudza wzrost nowych);
- olej z czarnuszki (wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i utracie wilgoci);
- olej rycynowy (pobudza wzrost włosów, dodaje im blasku i wzmacnia);
- olej ryżowy (zapewnia nawilżenie i regenerację, zmniejsza łamliwość włosów);
- olej z awokado (wygładza włosy, wzmacnia je i odżywia, dodaje blasku);
- olej z pestek granatu (nawilża zarówno włosy jak i skórę głowy);
- olej z pestek winogron (nawilża i natłuszcza, zapobiega utracie wilgoci);
- olej z nasion bawełny (zatrzymuje wilgoć we włosach, dodaje elastyczności);
- olej sezamowy (nawilża włosy, reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy);
- olej słonecznikowy (chroni przed wysuszeniem włosów i ich końcówek).
Z pewnością spotkałaś się z wieloma z nich podczas zakupów w drogerii stacjonarnej czy internetowej. Na szczęście nie musisz stosować wszystkich tych olejków, aby Twoje włosy były zdrowe i lśniące. ? Podpowiemy Ci, jakie olejki warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej – oczywiście w zależności od stopnia porowatości włosów.
Olejki do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate posiadają bardzo odchylone łuski, mogą być przez to szorstkie w dotyku, chropowate, podatne na elektryzowanie się i puszenie. Często są kręcone, mają matową powierzchnię, plączą się i ulegają rozdawajaniu na końcach. Wysokoporowatość włosów to cecha wrodzona, ale można ją też nabyć poprzez zbyt częste: farbowanie czy termiczne stylizowanie za pomocą lokówki czy prostownicy. Do włosów wysokoporowatych najlepiej stosować olejki, które posiadają duże cząsteczki. Sprawdzą się więc takie olejki jak: arganowy, ze słodkich migdałów, z wiesiołka, nasion bawełny czy pestek winogron.
Olejki do włosów średnioporowatych
Włosy o średniej porowatości są podatne na stylizację, mogą jednak się puszyć (pochłaniają wilgoć z powietrza), a proces ich suszenia jest dość długi. Taki rodzaj włosów ma tendencję do przeciążenia, dlatego trzeba zwrócić tutaj szczególna uwagę na dobór olejków, aby nie obciążyć kosmyków. Mogą wówczas wyglądać na przetłuszczone. Do włosów średnioporowatych najlepiej stosować olejki o średniej wielkości cząsteczek. Do wyboru jest zatem: olej z awokado, olej słonecznikowy, olej rycynowy, olej makadamia czy jojoba. Świetnie sprawdzą się na takich włosach sera, które zawierają mieszankę różnych olejków.
Olejki do włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate posiadają gładką i błyszczącą strukturę, gdyż ich łuski ściśle przylegają do kory. Nie mają tendencji do rozdwajania się czy puszenia, są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Można je jednak przeciążyć podczas pielęgnacji. Wymagają nawilżenia i zatrzymania wilgoci w swojej strukturze. Do włosów o niskiej porowatości należy wykorzystać olejki o małych cząsteczkach, które przedostaną się przez domknięte łuski. Można więc zastosować olej kokosowy czy olej z pestek granatu, ale również naturalne masła (kakaowe, shea).
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w wyborze najlepszego olejku dla Twoich włosów. Pamiętaj o jego regularnym stosowaniu, a z pewnością zobaczysz efekty!