Czy to naprawdę ważne, kiedy i w jakiej kolejności stosujesz produkty do pielęgnacji skóry? Według dermatologów stosowanie produktów do twarzy we właściwej kolejności gwarantuje, że skóra otrzyma pełne korzyści ze stosowania każdego kosmetyku.

Kolejność aplikacji jest zatem bardzo istotna dla naszego organizmu. Zadaniem skóry jest utrzymywanie wielu składników poza ciałem, tak, aby nie dostały się do jego wnętrza. I nie chodzi tu o bakterie i wirusy. Dermokosmetyki zawierają szereg cennych elementów, które tylko w niewielkiej ilości przedostaje się przez naskórek i wnika w głąb skóry. Jeśli nie są one stosowane w odpowiedniej sekwencji, może się okazać, że nie przyniosą one zamierzonych efektów i zatrzymają się na powierzchni skóry.

Krok po kroku: co powinno być pierwsze?

Najprostszą zasadą jest stosowanie produktów o najrzadszej konsystencji, jako pierwszych, a te o gęstej, wręcz oleistej formie, jako ostatnich. Takie działanie pozwoli wniknąć w skórę składnikom o prostej budowie, które nie wymagają długotrwałego wchłaniania. Jednak warto mieć na uwadze również produkty, które są zdrowe dla skóry, np. serum z antyoksydantami. A na końcu użyć emolientów i balsamów.

Poranna pielęgnacja skóry polega na ochronie przed słońcem, zanieczyszczeniem i negatywnymi warunkami atmosferycznymi, więc lepiej zostawić na wieczór preparaty, które zawierają retinol.

KROK 1: OCZYSZCZANIE

Rano zacznij od przemycia twarzy ciepłą wodą lub, jeśli to konieczne, umyj ją łagodnym środkiem do mycia twarzy przeznaczonym dla twojego rodzaju skóry, może to być np. płyn miceralny.

KROK 2: TONIZACJA

Większość ludzi pomija tonik w codziennej pielęgnacji twarzy. Częściowo dlatego, że istnieje trwałe założenie, że większość tego rodzaju kosmetyków podrażnia skórę. Na szczęście coraz więcej firm dba o to by nie stosować silnych składników, które faktycznie źle wpływają na kondycję skóry. Generalnie tonizacja dostarcza przeciwutleniaczy oraz pochodnych witaminy B. Istnieją różne rodzaje toników przeznaczone dla konkretnego typu skóry, co pomaga dopasować idealny produkt, który dostarczy naszej cerze, to, czego dokładnie potrzebuje.

Jeśli jednak nie używasz takich produktów i twoja skóra wygląda zdrowo, nie ma potrzeby jego wprowadzania do codziennej pielęgnacji. Toniki zostały stworzone, aby pomóc przywrócić naturalne pH skóry po zastosowaniu innych kosmetyków. Środki do czyszczenia twarzy są teraz o wiele lepiej zbalansowane niż toniki, dlatego nie ma potrzeby ich stosowania, szczególnie rano, kiedy Twoja twarz nie ma makijażu. Warto wiedzieć, że tego typu produkty na bazie alkoholu przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia skóry poprzez usuwanie olejków ochronnych, a toniki na bazie wody są kiepskim nośnikiem do wchłaniania aktywnych składników do skóry.

KROK 3: SERUM ANTYOKSYDACYJNE

Serum to super skoncentrowane, bogate w składniki odżywcze kosmetyki, które rozwiązują konkretne problemy. Obecnie na rynku dostępne są różne warianty, ale w ciągu dnia zaleca się aplikacje serum przeciwutleniającego, które zapewnia różnorodne korzyści – od stępienia reakcji zapalnej skóry po neutralizację uszkodzeń spowodowanych promieniami UV i zanieczyszczeniami środowiska.

KROK 4: KREM POD OCZY

Ważne jest, aby stosować krem pod oczy regularnie i codziennie, a nawet dwa razy dziennie, zaczynając już od ukończenia dwudziestego roku życia. Chodzi o utrzymanie prawidłowego poziomu zdrowia i grubości skóry na powiekach. Wczesna poprawa jakości skóry w tym obszarze zapewnia, że powieki nie stracą na elastyczności i gładkim wyglądzie.

Aby uzyskać najlepsze i długotrwałe wyniki,  wskazane jest regularne stosowanie kremu pod oczy. Utrzyma to elastyczność skóry na powiekach i może poprawić lub zapobiec drobnym zmarszczkom lub utracie kolagenu. Można dodatkowo chronić delikatną skórę wokół oczu, wybierając krem pod oczy z SPF.

KROK 6: NAWILŻANIE

Tak, każdy potrzebuje kremu nawilżającego, nawet, jeśli ma tłustą skórę. Ciało ma swój naturalny system nawadniania opierający się na gruczołach wydzielających sebum, które chronią nas przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i infekcjami. Mimo to większość z nas potrzebuje dodatkowego nawilżenia ze względu na codzienną ekspozycję na kosmetyki i substancje chemiczne, np. mydła, szampony czy produkty do makijażu.

Większość ekspertów zaleca, aby najlepiej stosować krem nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, więc im wcześniej je zastosujesz, tym dłużej będziesz w stanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka.

KROK 6: KREM DO OPALANIA

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być ostatnim krokiem w codziennej pielęgnacji skóry. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne muszą być wchłaniane przez skórę, aby były skuteczne, więc stosowanie ich po nawilżeniu opóźni i utrudni cały proces. Jeśli jednak zastosujesz krem przeciwsłoneczny z chemicznym filtrem przed kremem nawilżającym, to kosmetyk nie przyniesie odpowiednich rezultatów na skórze.

Aby obejść ten problem zaleca się stosowanie fizycznej ochrony przeciwsłonecznej z cynkiem i aplikowanie jej po nawilżeniu. Cynk jest bezpieczny, skuteczny i zapewnia najszerszą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jeśli lubisz używać chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, postaraj się znaleźć formuły zapewniające korzyści nawilżające, abyś mógł uzyskać odpowiednie nawilżenie, jednocześnie chroniąc skórę.

NOCNA PIELĘGNACJA SKÓRY

Nocne zabiegi pielęgnacyjne powinna polegać na leczeniu i regeneracji naskórka. Jeśli Twoja skóra jest matowa, złuszcz ją. Jeśli jest podrażniona, nawilż i zastosuj kosmetyki chroniące przed podrażnieniami.

KROK 1: (PODWÓJNE) OCZYSZCZANIE

Aby pozbyć się zanieczyszczeń i makijażu noszonego cały dzień, niektórzy eksperci zalecają usunięcie ich za pomocą specjalnego zmywacza przed umyciem twarzy delikatnym środkiem czyszczącym. Jeszcze lepszą metodą jest zastosowanie podwójnego oczyszczania, które polega na użyciu olejku oczyszczającego, aby rozpuścić makijaż, a następnie ponownie umyć twarz zwykłym środkiem czyszczącym.

KROK 2: TONERY, ESENCJE I WZMACNIACZE

Jeśli używasz tonera, zastosuj go w taki sposób, jak robisz to rano.

W nocy niektórzy lubią również nakładać różne rodzaje wzmacniacze do pielęgnacji skóry, które są dostępne pod postacią mgiełki, esencji, wody upiększającej lub nawilżającej (kwas hialuronowy), serum. Są one nasycone różnymi składnikami aktywnymi, ale w większości mają na celu głównie nawilżenie i odżywienie skóry.

Ponieważ są to lekkie, prawie wodne formuły, stosuj je po umyciu twarzy, tak jak tonik. Jeśli używasz obu, zastosuj toner, a następnie wzmacniacz. W przypadku korzystania z wielu produktów takiego typu, obowiązują te same zasady, co przy porannej pielęgnacji: najpierw nakładaj te o najcieńszej konsystencji, a zakończ na tych o najgrubszej.

KROK 3: KREM POD OCZY

Oprócz zajmowania się kurzymi łapkami i cieniami, kremy do oczu mogą również służyć do ochrony delikatnego obszaru oczu przed innymi produktami do pielęgnacji skóry.

KROK 4: SERUM DO LECZENIA, KREMY Z APTEKI

Podobnie jak reszta ciała, skóra w znacznej mierze naprawia i regeneruje się podczas snu. Właśnie dlatego najbardziej ukierunkowane produkty pielęgnacyjne – takie jak krem z apteki, zabiegi złuszczające oraz serum przeciw starzeniu się (nasycone peptydami, czynnikami wzrostu i innymi biologicznie aktywnymi składnikami) najlepiej działają w nocy.

Wybierz pomiędzy dermokosmetykami LUB zabiegami złuszczającymi (takimi jak płatki AHA / BHA, peelingi lub maski detoksykacyjne). Jeśli użyjesz obu w tę samą noc, znacznie zwiększysz ryzyko podrażnienia skóry. Dotyczy to również leków na receptę i kremów retinolowych (bez recepty i na receptę) zastosowanych tej samej nocy, co zabiegi złuszczające. A ich samych używaj maksymalnie do trzech razy w tygodniu. Maski detoksykacyjne/gliniane raz w tygodniu.

KROK 5: MASKA NAWILŻAJĄCA LUB OLEJEK DO TWARZY

Jeśli Twoja skóra jest sucha, możesz dodać krem nawilżający lub zwykły krem do twarzy podczas wieczornej pielęgnacji. Oba rodzaje produktów są na ogół łagodne i mogą być zwykle stosowane tak często, jak skóra potrzebuje dodatkowego zwiększenia nawilżenia.

KROK 6: KREM NAWILŻAJĄCY LUB KREM NA NOC

Niektóre osoby używają tego samego kremu nawilżającego w dzień iw nocy. Jednak nocne środki nawilżające są na ogół cięższe i wchłaniają się nawet przez kilka godzin.

Krem nawilżający tworzą ochronną powłokę na skórze, aby zapobiec utracie wody podczas snu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w skórze jest kluczowe dla gojenia i utrzymania jej w zdrowym stanie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ